Şarkıcı Ferhat Tunç’un Kandil Dağında PKK’lılarla Görüştüğü İddiasıŞarkıcı Ferhat Tunç’un Kandil Dağındaki PKK kampına giderek örgüte destek verdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraflar gerçek. Twitter’da bir kullanıcı tarafından Ferhat Tunç terör örgütüne destek vermekle suçlanarak örgüt üyeleriyle birlikte görüldüğü fotoğraflar paylaşıldı. 

Ferhat Tunç ile Twitter’da yaptığı tartışma sırasında, Gazeteci Nedim Şener bu paylaşımı alıntılayarak Tunç’un, PKK’ya destek verdiğini söyledi. Bunun üzerine “onaylı” olduğu görülen hesaptan Ferhat Tunç, IŞİD’e karşı savaştıkları için PKK/YPG’ye destek verdiğini, “dünyanın Rojavalı gençlere minnet duyduğunu” söyledi.

Ferhat Tunç’un onaylı hesabında internet adresinin www.ferhattunc.net olduğu görülüyor. İnternette Tunç’un “Kandil Dağına gittiği” iddiasını araştırdığımızda da Tunç’un kendi internet sitesinde ve yazarı olduğu Bianet adlı sitedeki haberlerle karşılaşılıyor. Tunç’un 2015 yılında yayınladığı yazıda, Irak’ın kuzeyine yaptığı gezi sırasında Kandil Dağı’na gittiği, orada PKK yöneticileriyle görüştüğüne dair ifadeler ve fotoğraflar yer alıyor. Şener’in alıntıladığı paylaşımdaki fotoğraflar Tunç’un sitesinde de görülüyor.

 

Ferhat Tunç, PKK yöneticilerinin ardından örgüt üyeleriyle de görüşerek, birlikte türküler söylediklerini ifade ediyor. Fotoğraflarda silahlı kadın ve erkek örgüt üyeleri çatışma bölgesinde Ferhat Tunç ile şarkı söylerken görüntülere yansıyor.

 

Kaynaklar

– Ferhat Tunç’un şahsi internet sitesinde yer alan Kandil ziyaretiyle ilgili yazı.

https://www.ferhattunc.net/umudu-gezdim-kandil-secimden-kerkuk-gerilladan-umutlu/

– Nedir Şener ve Ferhat Tunç’un Twitter tartışmasıyla ilgili bağlantılar.

https://twitter.com/nedimsener2010/status/1198321837664604160?s=12

https://twitter.com/ferhatttunc/status/1198325608276779008?s=21

İlgili İçerik  Kobani’de YPJ'li bir kadın militanın 100 DAEŞ'liyi öldürdüğü iddiası*

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi