Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın camiye ayakkabı ile girdiği iddiasıSosyal medyada farklı tarihlerde bir çok kullanıcı tarafından paylaşılan bir görsel ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın camiye ayakkabıyla girip namaz kıldığı iddia edildi. Görsel bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı ve 3 binden fazla beğeni aldı.

Ancak fotoğrafın Erdoğan’ı camide ayakkabıyla namaz kılarken gösterdiği iddiası doğru değil.

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda Suudi Arabistan’da kılınan bir bayram namazında çekilen fotoğraflar arasında yer aldığı görülüyor. Fotoğraftaki kişi Erdoğan değil, eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri.

Mekkah Newspaper adlı internet sitesinde yer alan 2016 tarihli haberde, Kral Selman Bin Abdülaziz ile birlikte üst düzey kraliyet mensupları ve Lübnan Eski Başbakanı Hariri’nin de bayram namazına katıldığı belirtiliyor.

Farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarda Hariri’nin Kral Selman ile birlikte aynı safta olduğu görülüyor.

Hariri de Ramazan Bayramında çekilmiş fotoğrafları, aynı gün Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda kullandı ve dönemin Lübnan Başbakanı Tammam Salam ve Kral Selman ile birlikte bayram namazını kıldıklarını söyledi.

İddiada kullanılan fotoğrafa detaylı bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başının fotoğrafa yerleştirildiği de anlaşılabiliyor. Montajlı fotoğrafı paylaşan kullanıcı gelen tepkiler üzerine twiti daha sonra kaldırdı.

2018 yılında da iddia sıklıkla paylaşılmış ve Teyit.org iddianın doğru olmadığını aktarmıştı.

Yaptığımız doğruluk kontrolüne göre Erdoğan’ın camiye ayakkabı ile girerek namaz kıldığı doğru değil. Fotoğrafın orjinalinde ayakkabı ile namaz kılan kişinin Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri olduğu anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Donald Trump'ın Koronavirüs Sonrası Kuran Dinlediği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.