Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın camiye ayakkabı ile girdiği iddiasıSosyal medyada farklı tarihlerde bir çok kullanıcı tarafından paylaşılan bir görsel ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın camiye ayakkabıyla girip namaz kıldığı iddia edildi. Görsel bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı ve 3 binden fazla beğeni aldı.

Ancak fotoğrafın Erdoğan’ı camide ayakkabıyla namaz kılarken gösterdiği iddiası doğru değil.

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda Suudi Arabistan’da kılınan bir bayram namazında çekilen fotoğraflar arasında yer aldığı görülüyor. Fotoğraftaki kişi Erdoğan değil, eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri.

Mekkah Newspaper adlı internet sitesinde yer alan 2016 tarihli haberde, Kral Selman Bin Abdülaziz ile birlikte üst düzey kraliyet mensupları ve Lübnan Eski Başbakanı Hariri’nin de bayram namazına katıldığı belirtiliyor.

Farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarda Hariri’nin Kral Selman ile birlikte aynı safta olduğu görülüyor.

Hariri de Ramazan Bayramında çekilmiş fotoğrafları, aynı gün Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda kullandı ve dönemin Lübnan Başbakanı Tammam Salam ve Kral Selman ile birlikte bayram namazını kıldıklarını söyledi.

İddiada kullanılan fotoğrafa detaylı bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başının fotoğrafa yerleştirildiği de anlaşılabiliyor. Montajlı fotoğrafı paylaşan kullanıcı gelen tepkiler üzerine twiti daha sonra kaldırdı.

2018 yılında da iddia sıklıkla paylaşılmış ve Teyit.org iddianın doğru olmadığını aktarmıştı.

GÜNCELLEME/EKLEME

2023 seçimleri öncesi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seccadenin üzerinde ayakkabısıyla durduğunu gösteren fotoğrafın yayınlanmasının ardından Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cami halısına ayakkabısıyla bastığını iddia ederek bir fotoğraf paylaştı.

Tersine görsel arama yapıldığında fotoğrafın Kırgızistan’da yapılan Serahsi Camii’nin açılışında çekildiği anlaşılıyor. 2018 yılındaki açılışın videoları da mevcut. Farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar incelendiğinde, Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve Kırgızistan Devlet Başkanı Ceenbekov’un kurdela kestiği anda ayakkabılarla basılan halı caminin içinde değil avlusunda olduğu görülüyor. Diğer davetliler de avluda sandalyelerde oturuyor. Caminin ibadet yapılmayan bölümü olan avluya serilen ve üzerinde konuşmaların da yapıldığı halılar, protokol halısı olarak serilmiş.

Sonuç olarak iki iddia da yanlış. Erdoğan’ın ayakkabı ile namaz kıldığı iddia edilen görsel montajla oluşturulmuş. İkinci iddiadaki görsel ise cami içinde bir halı değil, protokol halısı.

İlgili İçerik  Koronavirüs Nedeniyle Türkiye'de Maske Sıkıntısı Yaşandığı İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.