Karısını Boşayan Erkeğin, Ameliyatla Kadın Olan Kayınbiraderiyle Evlendiği İddiasıEşini Boşayan Erkeğin, Kadın Olan Kayınbiraderiyle Evlendiği İddiası belirsiz. İddiayla birlikte kullanılan fotoğraf ise “Küba’da ilk trans evlilik” haberinin fotoğrafı ve eşlerin “enişte-kayınbirader” gibi bir bağı bulunmuyor.

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde “garip haberler” başlığı altında paylaşılan bir görselle ilgili “karısını boşayan bir kişinin ameliyatla kadın olan kayınbiraderiyle evlendiği” bilgisi veriliyor.

Yapılan araştırmada fotoğrafın Küba’da ilk trans evlilik haberlerinde yer aldığı görülüyor. 2007 yılında cinsiyet değiştiren Wendy Iriepa ile eşcinsel aktivist Ignacio Estrada’nın 2011 yılında evlendiği ve bu evliliğin Küba’da bir ilk olduğu belirtiliyor.

İddiadaki görselin altında yer alan gazete kupürüyle ilgili araştırma yapıldığında ise Türkiye’de yayınlanmış bir haberle karşılaşılıyor. Sabah Gazetesinin 1987 yılında yayımladığı bir haberde İtalya’da bir kişinin ameliyatla kadın olan kayınbiraderiyle evlendiği iddiasına şu ifadelerle yer veriliyor:

“… 4 çocuklu Giuilano Strafurini’n karısı Nilde’nin hastanede temizlikçi olarak çalışan 38 yaşındaki kardeşinin iki yıl önce kendileriyle oturmaya başlamasıyla hayatının değiştiğini söylüyor. Giuliano kayınbiraderi Mario ile birbirlerine aşık olduklarını belirterek ‘sonunda çözümü bulduk. Mario ameliyatla kadın oldu ve Maria adını aldı. Ben de karımı boşayıp eski kayınbiraderim Mario ile evlendim’ dedi”.  

 

Sabah Gazetesinin internet arşivinde de yer alan haberde 1987’deki haberde kullanılan fotoğrafın yerine başka bir fotoğrafın kullanıldığı görülüyor. Ancak haberin fotoğraf altı bilgisi arşivde de yer alıyor. Bu haberin doğru olup olmadığı konusunda araştırma yaptığımızda ise herhangi bir bilgiye ulaşamadık.

 

1980’li yıllarda Türk basınında sık karşılaşılan asparagas haberlere benzeyen bir yazım diline sahip olan bu haberin haberinin doğru olup olmadığı belirsiz. Bu haberle ilişkilendirilen fotoğraf ise Küba’da bir trans evlilikle ilgili haberden alınmış.

 

Kaynaklar

İlgili İçerik  Hükümetin Bekarlık Vergisi Getirmek İstediği İddiası Yanlış

– Küba’da ilk trans evlilik haberi

https://mobile.reuters.com/article/amp/idINIndia-58776520110814

https://www.reuters.com/article/us-cuba-wedding-idUSTRE77D01E20110814

– Sabah Gazetesinin “Ameliyatla kadın olan kayınbiraderiyle evlendi” haberi

http://www.gecmisgazete.com/haber/karisini-bosayip-ameliyatla-kadin-olan-kayinbiraderiyle-evlendi

https://www.sabah.com.tr/galeri/aktuel/tarihte-bugun-13-aralik/4

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.