Belçikalı Sömürgecilerin Çocuklarına Kafeste Siyahi Çocuk Hediye Ettiği İddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar bir fotoğraf paylaşarak Belçikalıların siyahi bir çocuğu kafese koyarak kendi çocuklarına hediye ettiklerini iddia etti. 2 binden fazla beğeni alan fotoğrafta iki beyaz çocuğun kafes içindeki siyahi çocukla poz verdiği görülüyor.

Fotoğrafın renkli olmasının da etkisiyle bazı kullanıcılar görselin montaj yoluyla oluşturulduğunu iddia etti ancak fotoğraf gerçek.

Google tersine görsel arama ve anahtar kelime araması yapıldığında, fotoğrafın Belçika merkezli bir tarihi araştırma enstitüsü ve arşivi olan Savaş ve Çağdaş Toplum Üzerine Tarihsel Araştırma ve Belgeleme Merkezi’nin (Cegesoma) web sitesindeki siyah beyaz kaydına ulaşılabiliyor. Fotoğraf sonradan renklendirilmiş.

Fotoğraf, “Collection Monsieur Van de Meerssche: Congo Belge, [1950-1960]” başlıklı albümün bir parçası.

Görsel bir kitap kapağı olarak Belçikalı tarihçi Paul Van Damme tarafından da kullanılmış.

Kitabın Felemenkçe başlığı Türkçeye şu şekilde çevriliyor: “Siyah-beyaz içinde beyaz-siyah. Birlikte ve henüz ayrı: Belçika Kongosundan resimler ve hikayeler”.

Daha önce sosyal medyada fotoğrafın Kongo’daki Fransız sömürgesi döneminde çekildiğine dair iddialar paylaşılmış, AFP Fact Check ve Hindistan merkezli Boomlive adlı doğruluk kontrolü sitesi de fotoğrafın Fransa değil Belçika Kongosu dönemine ait olduğunu ortaya koymuştu.

Belçika ve bazı Batı ülkelerinin 20. yüzyıl ortalarına kadar ABD ve Belçika başta olmak üzere bazı batı ülkelerinde Afrikalı insanların hayvanat bahçesinde sergilendiğine dair kayıtlar da bulunuyor. Bazı örnekler ve doğruluğu kontrol edilmiş fotoğrafları da yazımıza ekliyoruz.

ABD Bronx Hayvanat Bahçesinde maymunlarla birlikte kafese kapatılan Kongolu Ota Benga (1906).
1906’da New York’ta bir insan hayvanat bahçesinde bir gösteri sırasında Filipinli bir kızın resmi
Fotoğraf: News Dog Media, aktaran (Indyturk.com)
1905 yılında Belçika’nın Liege şehrinde bir insan hayvanat bahçesinin fotoğrafı
Fotoğraf: News Dog Media, aktaran (Indyturk.com)
1909’da Alman İmparatoru II. Wilhelm’in, Almanya’nın Hamburg şehrinde bir insan hayvanat bahçesine yaptığı ziyarete dair bir kare Fotoğraf: News Dog Media, aktaran (Indyturk.com)
İlgili İçerik  Atatürk Havalimanı Erken Boşaltıldığı İçin 389 Milyon Euro Tazminat Ödeneceği İddiası

Selçuk Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Dijital medya üzerine çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde analiz, yazılım ve görsel tasarım editörü olarak görev yapıyor.