Economist Dergisi’nin 2020 Kapağında Kehanet İddiasıKoronavirüs salgınının önceden bilindiği iddialarına kaynak olarak gösterilen film, çizgi film ve kitapların yanı sıra komplo teorileri konusunda sık sık gündeme gelen The Economist Dergisinin kapağı bu kez Koronavirüs iddialarının kaynağı oldu. Derginin 2020 yılı kapağı olduğu iddiasıyla paylaşılan görselde farklı ülkeleri temsil ettiği anlaşılan insanların ağızlarında o ülkelerin bayraklarından yapılmış maskeler görülüyor.

https://twitter.com/hadimu_s/status/1238378314110287873?s=20

Ancak iddia doğru değil. Görselde dergiye ait herhangi bir logo ya da ibare yer almazken tersine görsel aramasında da resmin Filipinli Sanatçı CJ Trinidad tarafından Koronavirüs’ün yayılımına dikkat çekmek yapılmış “Maskcommunication” adlı çalışma olduğu bilgisine ulaşılıyor. Sanatçının Facebook sayfasında da eserini 25 Şubat 2020’de yani salgın başladıktan yaklaşık iki ay sonra paylaştığı görülüyor.

Ayrıca Economist Dergisinin 2020 yılı kapağı derginin internet sitesinde yer alıyor ve iddiadaki görsel ile ilgisi bulunmuyor.

İlgili İçerik  Çin'in Türkiye'ye "Parasını Atatürk Ödedi" diyerek 2 Milyon Koronavirüs Testi Gönderdiği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.