Yüzü tanınmaz haldeki kadının İsrail’in fosfor bombasına maruz kaldığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı Siyonist rejimin fosfor bombardımanına maruz kalan Filistinli bir kadına ait olduğunu iddia ettiği fotoğraf paylaştı. 50 binden fazla etkileşim alan fotoğrafta yüzü tanınmaz halde ve yaralarla dolu bir kadın görülüyor ancak iddia doğru değil.

Yazarlar: İrem Alper – İsa Canbaz

Görselin kaynağını bulmak için tersine arama yaptığımızda benzer fotoğraf ve videoların Arap ülkelerinden kullanıcılar tarafından da paylaşıldığı görülüyor.

Arama sonuçlarında kadınla ilgili farklı bilgiler de verilen haber ve paylaşımlara rastlanıyor. Fotoğrafın Fas’tan bir yardım kuruluşu Moon Voice ve kurucusu olan Ahmed Zainoun tarafından 05 Şubat 2024 tarihinde Moon Voice Association işbirliğiyle Instagram’da paylaşıldığı bilgisine ulaştık.
Genetik bir cilt hastalığına maruz kalan insanlara yardım eden vakfın Kurucusu Ahmed Zainoun videoyu paylaşırken şu ifadeleri kullanıyor:

“Bu çocukların acılarına nasıl dayanabiliriz? Onların umuduyken nasıl vazgeçebiliriz? Hastalık vücutlarını kasıp kavururken nasıl saklanabiliriz? Onlar için savaşacağımıza dair kendimize söz verdik ve işte buradayız, sözümüzün arkasında yürüyoruz ve yürüyoruz”.

Ayrıca Ahmed Zainoun kendi hesabından da bu kadın gibi yüzlerce kişiyi paylaşmış ve dernek olarak bu tür genetik cilt hastalığı olan kişilere yardımcı oldukları görülüyor. Kadının farklı tarihlerde hastalığından bahsettiği videoları da bulunuyor ve İsmi de Shaima (Şeyma).

Araştırmalarımızda karşımıza çıkan factly.in isimli doğrulama sitesi de, videodaki kadının Filistinli değil Faslı olduğunu ve Xeroderma Pigmentosum (XP) adı verilen nadir bir genetik cilt hastalığına maruz kaldığını ortaya koydu.

Sonuç olarak fotoğraftaki kişi İsrail’in fosfor bombasına maruz kalan Filistinli bir kadın değil genetik cilt hastalığa sahip olan Faslı Shaima adında bir kadın.

İlgili İçerik  Hükümetin Bekarlık Vergisi Getirmek İstediği İddiası Yanlış

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.