İtalyanların Koronavirüs Sonrası Müslümanlarla Namaz Kıldığı İddiasıÇin’de Koronavirüs salgınının başlamasının ardından Çinlilerin Müslüman olmaya başladığı yönünde bir çok ilgisiz video sosyal medyada paylaşılmıştı. Salgının İtalya’da hızlı şekilde yayılmasının ardından sosyal medyada İtalya’da İslam’a ilginin arttığı iddiasıyla paylaşımlar yapıldı. Sosyal medyada paylaşılan bir videoda namaz kılan Müslümanlara İtalyanların eşlik ettiği iddia edildi.

Videonun üzerinde İngilizce “Americans joined Muslims praying” (Amerikalılar Müslümanların namazına katıldı) ifadesi yazdığı görülüyor. Buradaki kelimelerle Youtube’da arama yapıldığında videonun 2017 yılında yüklenmiş kayıtları olduğu görülüyor.

5 Mart 2017 tarihinde yüklenen videonun açıklamasında Amerikalılar’ın Müslümanlara eşlik ettiği belirtiliyor. Video incelendiğinde uzak noktada ABD bayrağı da görülebiliyor. Doğrulama platformu Fatabyyano bu ayrıntıyı ortaya koydu.

Dolayısıyla video güncel değil ve ABD’de kaydedilmiş. Ayrıca İtalya’da şu an sokağa çıkma yasağı bulunuyor. İnsanların işe gitmek ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak dışında sokağa çıkmasına ve toplu halde bulunmalarına izin verilmiyor.

Diğer yandan İtalya Başbakanı Conte’nin de “salgının kontrolünü kaybettik. İşimiz gökyüzüne kaldı” şeklinde bir ifadesi bulunmuyor. Bu iddiayı daha önce incelemiştik.

Güncelleme: Videodaki ABD bayrağı ayrıntısı eklendi. 25 Mart 2020-15.02

İlgili İçerik  Finlandiya'da Elektriğin Tüketicilere Üste Para Ödenerek Verildiği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.