Elektrikli Otomobil Bataryasının 518 Bin TL Olduğu İddiası
Elektrikli otomobil bataryasının 518 bin TL olduğu iddiası doğru değil.

Twitter’da bir kullanıcı yerli otomobilin tanıtımı sonrası yaptığı paylaşımda, 60 KW gücündeki bir elektrik motorunu çalıştıracak pilin fiyatının 87 bin dolar, 518 bin 520 TL olduğunu iddia etti.

Elektrikli otomobil piyasasındaki rakamlar ise bataryalar ilgili bu iddianın aksine araçların satış fiyatlarının da daha düşük olduğunu gösteriyor. Eletrikli araç piyasasının öncü firmalarından Tesla’nın internet sitesinde Long Range modelinin 79 bin 990 dolar, Performans modelinin ise başlangıç fiyatlarının 99 bin 990 dolar olduğu görülüyor. 

 

Elektrikli otomobillerin sıfır ve ikinci el fiyatlarını araştıran internet sitesinde verilen bilgiler de araç fiyatlarının iddia edilen batarya fiyatının çok altında olduğunu gösteriyor. 

Hyundai’nin ürettiği Kona adlı modeli de 35 bin 100 Euro’dan satılıyor.

Batarya fiyatlarıyla ilgili araştırma yapıldığında ise KW birim fiyatı ile toplam fiyatın ortaya çıktığı anlaşılıyor. Dünyada şu anda bir KW güç üreten bataryanın fiyatı yaklaşık 200-300 dolar arasında. Bu rakamın üretimin artması ve şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması durumunda 145 dolara kadar düşeceği öngörülüyor. 

McKinsey’in yaptığı araştırma Mda bu rakamları doğruluyor. 2025 yılında birim fiyatların 160 dolara kadar düşeceği belirtiliyor. 

Güncel fiyatlardan hesaplandığında 60 KW enerji üretecek bir aracın 18 bin dolar yani yaklaşık 108 bin TL olduğu anlaşılıyor.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonrasında, elektrikli otomobillerin batarya fiyatlarının iddia edildiği gibi yüksek olmadığı, 2019 fiyatlarıyla 60 KW gücünde bir aracın bataryasının 87 bin dolar değil yaklaşık 18 bin dolar olduğu, aracın menzil ve şarj özelliklerine göre de rakamın düştüğü anlaşılmaktadır.

KAYNAKLAR

– Batarya fiyatının 87 bin dolar olduğunu iddia eden kullanıcının paylaşımı

https://twitter.com/srdrym/status/1210534003645800448?s=12

– Tesla’nın fiyat listesi

İlginizi Çekebilir  Kızılay'ın Deprem Bölgesinde Çadır Kurmadığı İddiası

https://www.tesla.com/models/design#battery

– Hyundai’nin internet sitesi

https://www.hyundai.co.uk/new-cars/kona-electric

– Elektrikli otomobil fiyatlarını gösteren araştırma

https://www.arabam.com/blog/danisman/elektrikli-araba-fiyat-listesi/

– McKinsey’in araştırması

https://www.mckinsey.com/business-functions/sustainability/our-insights/battery-technology-charges-ahead

– SETA’nın elektrikli otomobil araştırmasıyla ilgili makale

https://setav.org/assets/uploads/2019/02/R127_Otomotiv.pdf

Hasan Hüseyin Bozlak
Hasan Hüseyin Bozlak

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Üniversite Televizyonu haber merkezinde televizyon haberciliği eğitimi alıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.