İBB’nin flemenko dansçısına 400 bin lira ödediği iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Flamenko gösterisi için sahne alacak İspanyol sanatçı Patricia Guerrero’ya 400 bin TL ödeyeceğini iddia etti. İddialara karşın Darkweb Haber twitter hesabı da iddianın asılsız olduğunu söyleyerek “Patricia Guerrero gösterisi biletli bir etkinlik olup, sanatçıya İBB bütçesinden para ödenmeyecek” şeklinde bir paylaşım yaptı. İki iddia da binlerce kez paylaşıldı.

Belediyelerin bu ve benzeri etkinliklere ödeme yapabilmek için işi ihale ile vermesi gerekiyor. Kamu kurumlarının ihale bilgileri de EKAP adlı internet sitesinde ayrıntılarıyla birlikte yayınlanmak zorunda.

EKAP’ın internet sitesindeki “ihale arama” bölümünde anahtar kelime ile arama yapıldığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri AŞ tarafından yapılan ihalenin bilgilerine ulaşılabiliyor. İhaleyi 3D Tanıtım adlı şirketin 400 bin liraya aldığı ve Patricia Guerero’ya 400 bin lira ödeme yapılacağı bilgisine ihale belgesinde yer veriliyor.

Kamu ihalelerinin yayınlandığı EKAP sitesinde yer alan ihale bilgileri

Sonuç olarak İBB’ye bağlı İstanbul Kültür şirketinin İspanyol sanatçı Patricia Guerero konseri için sanatçıya ödeme yapılması amacıyla 400 bin TL ödenmesini öngören ihale yaptığı doğru. Konser için ödeme yapılmayacağını iddia eden hesapların paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığı görülüyor.

İlgili İçerik  Tunç Soyer’in “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakalım” Dediği İddiası