Koç Holding’in Altay Tankını Üretmediği İddiasıKoç Holding’in Altay Tankını üretmediği iddiası doğru değil.

Altay Tankı seri üretim ihalesini BMC firmasının almasının ardından Sakarya’daki tank-palet fabrikası tartışmalarıyla birlikte sosyal medyada bazı kullanıcılar, Koç Grubunun ihalenin şartlarını yerine getirmediği ve tankı yapmadığı iddiasında bulundu. Bu paylaşımlardan biri, 1681 beğeni aldı ve 581 kez paylaşıldı.

Altay Tankının üretimiyle ilgili süreç araştırıldığında iki aşamalı bir yapım sürecinin planlandığı görülüyor. Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) 2008 yılında açtığı Altay Tankı Prototip Üretimi İhalesini Koç Holding aldı. Grubun Sakarya’daki Fabrikasında yapılan çalışmalar sonrasında 2012 yılında tankın ilk prototipi geliştirildi ve o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir programda tankın tanıtımı yapıldı.

Prototip ihalesini alan Koç Holding’e bağlı Otokar Şirketinin internet sitesinde de tankın seri üretiminin 2015 yılında başlamasının planlandığı belirtiliyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın internet sitesinde ise prototipin hareket ve atış testlerini başarıyla geçtiğine ve seri üretimin başlayacağına dikkat çekiliyor. 

Prototipin tanıtım videosunun da SSM’nin YouTube kanalında 2018 yılında yayınlandığı görülüyor.

Prototipin teslim edilmesinin ardından ikinci aşama olan seri üretime geçilmesi için Koç Holding SSB’ye teklif verdi ancak başkanlık, teklifi yetersiz bularak ihale açılması kararı aldı.

2018 yılında yeniden ihale yapıldı ve ihaleye üç firma katıldı: Koç Holding (Otokar) BMC Grubu ve FNNS. Tankın seri üretimi ve motor geliştirilmesi için yapılan ihaleyi BMC Grubu kazandı ve 9 Kasım 2019’da sözleşme imzalandı. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir fiyat açıklaması yapmazken BMC Grubu Başkanı Ethem Sancak ihalede Koç Holding’in 7 milyar Euro kendilerinin ise 4 milyar Euro teklif verdiğini, son pazarlık ile rakamın 3,5 milyar Euro’ya düşürüldüğünü belirtti.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonunda Koç Holding’in Altay Tankı ihalesini aldıktan sonra tankı üretmediği iddiasının doğru olmadığı, teslim alınan prototip tankın ihaleyi kazanan firma tarafından seri üretiminin başladığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Fransa Milli Eğitim Bakanının tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiası

Kaynaklar 

– Koç Holding’in tank yapmadığı iddiasının yer aldığı paylaşım

https://twitter.com/parlakduru/status/1207077720099823616?s=21

– Prototipin tanıtımıyla ilgili haberler

https://www.otokar.com.tr/tr/kurumsal/haberler/altay-turkiyenin-gururu

https://m.star.com.tr/guncel/milli-tank-altay-tanitildi-haber-704538/

– Savunma Sanayi Müsteşarlığının prototip yapım süreciyle ilgili yazısı.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=366&LangID=1

– Koç Holding’in seri üretim teklifiyle ilgili haber.
http://www.hurriyet.com.tr/amp/ekonomi/altay-tanki-ihalesinde-flas-gelisme-40485350

– Seri üretim ihalesini BMC’nin aldığı konusundaki haber

https://www.ntv.com.tr/amp/ekonomi/son-dakikaaltay-tanki-ihalesi-sonuclandi,41_Pfe_5a0OrkpzQC19vHw

– Ethem Sancak’ın ihaleyle ilgili açıklaması

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/altay-tanki-ile-devlete-3-milyar-avroluk-bir-tasarruf-sagladik/1523192

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğrulama ekibinde görsel analiz ve içerik editörü olarak olarak görev yapıyor. Yazılım, yeni medya, tiyatro ve seslendirme alanlarına ilgi duyuyor.