Koronavirüs Ölümleri İçin Kamyonla Tabut Taşındığı İddiasıTürkiye’de Koronavirüs salgınının başlamasının ardından ilk ölümlerin yaşanmasıyla birlikte sosyal medyada cenazeler için tabut sevkiyatı başladığı iddiasıyla fotoğraflar paylaşıldı.

İddia doğru değil. Fotoğraf Çankırı-Kastamonu yolunda değil Konya’da çekilmiş. Tabutların üzerinde Konya Büyükşehir Belediyesi yazdığı görülebiliyor. Doğruluğu Ne? ekibinin ulaştığı Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, tabutların salgın öncesi sipariş edildiğini, rutin olarak şehir dışı ve yurt dışına giden cenazeler için kullanılan tek kullanımlık tabutlar olduğunu belirtti.

Kamyonun üzerinde ismi yazan Ayçiçek Orman Ürünleri adlı firmaya da ulaştık. Firma yetkilisi de belediyeden verilen bilgiyi teyit etti. Fotoğrafın iki gün önce çekildiğini belirten yetkili, tabutların salgın öncesi sipariş edildiğini, şehir dışı cenazeler için kullanılan tek kullanımlık tabutlar olduğunu ifade etti.

Kaynaklar

İddianın yer aldığı paylaşımlar

https://twitter.com/KodParcasi/status/1241372127573561346?s=20

https://twitter.com/betulrecepkerem/status/1241542132256694272?s=20

Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilisiyle görüşme – 22.3.2020 / 12.50

Ayçiçek Orman Ürünleri Firmasıyla görüşme – 22.3.2020 / 15.20

İlgili İçerik  Nihat Hatipoğlu'nun 5 maaş aldığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.