Koronavirüs’ten ölenler için toplu mezar hazırlandığı iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, “Koronavirüs’ten ölen binlerce insan var. Hükümet ölüleri gizliyor” ifadeleriyle bir video paylaştı. Videoda bir konuşan bir kadın, Koronavirüs’ten ölen kayınvalidesini defnettikleri mezarlıkta açılan mezarların, vaka sayısının çokluğuna işaret ettiğini ve rakamların gizlendiğini iddia ediyor.

7 binden fazla kullanıcı tarafından beğenilen videonun nerede ve hangi mezarlıkta kaydedildiğine dair bir ifade bulunmazken görüntüde bir iş makinesinin mezar kazmaya devam ettiği, yakınında ise koruyucu kıyafetli kişiler ve bir cenaze aracı görülüyor.

Görüntü Gaziantep’te Kaydedildi

Görüntünün hızla yayılmasının ardından bazı kullanıcılar mezarlığın Gaziantep’te olduğunu ve rutin olarak mezarların hazırlandığını belirten paylaşımlar yaptı.

https://twitter.com/10EmreAkbaba/status/1244009358566047745?s=20

Gaziantep Valiliği de gece saatlerinde bir açıklama yayınlayarak, videonun Gaziantep Yeşilkent mezarlığında kaydedildiğini belirtti. Açıklamada, videoda bahsedilen vefat eden kişinin Emine Dilsizoğlu olduğu ve Koronavirüs testinin negatif çıktığı belirtildi. Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Saime Dilsizoğlu isimli şahsın Annesi olan 1932 doğumlu Emine Dilsizoğlu, rahatsızlanarak 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne 27 Mart tarihinde getirilmiş, kendisi, acil müdahale esnasında kardiyopulmoner arreste girip yapılan tüm canlandırma işlemine rağmen 18.45’te vefat etmiştir. Söz konusu vatandaşımızdan muayene ve tetkikler esnasında  tedbir amaçlı COVİD 19 enfeksiyonuna yönelik numune alınmış ve yapılan test henüz sonuçlanmadan vefat olayı gerçekleşmiştir. Emine Dilsizoğlu, şüpheli vaka olarak değerlendirilirken ölüm gerçekleştiği için ölüm raporuna DOĞAL ÖLÜM yazılmasına rağmen tedbiren Koronavirüs hastası gibi işlem yapılmış ve defin işlemi de alınan tedbirler eşliğinde gerçekleşmiştir.  Emine Dilsizoğlu’nun kızı olan Saime Dilsizoğlu ise bu defin işleminin gerçekleştiği sırada bu videoyu çekerek yayınlamıştır. İki milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimizde günlük 15 civarında vatandaşımız değişik sebeplerden vefat etmekte olup, görüntülerde yer alan kazılmış mezarlar Koronavirüs vakaları için değil normal vefat eden ve aile mezarı olmayan vatandaşların toprağa verildiği sıra mezarlığının görüntüsüdür”.

Valilik, videonun Emine Dilsizoğlu’nun defin işlemi sırasında kaydedildiğini ifade etti.

İlgili İçerik  Koronavirüs şeklinde dolu taneleri yağdığı iddiası

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de bir açıklama yaparak mezarların zeminin sert olması nedeniyle iş makineleriyle kazıldığını ve günde yaklaşık 15-20 kişinin vefat ettiği Gaziantep’te mezarların bu şekilde önceden hazırlandığını paylaştı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanı Abdullah Aksoy, yıllık yaklaşık 6 bin kişinin vefat ettiği şehirde mezar ihtiyacı olduğunu, 2015 yılında 5 bin mezar kazımı için ihale yaptıklarını söyledi. Aksoy, açıklamada da şu ifadeleri kullandı:

“Yıllık aşağı yukarı 5-6 bin civarında normal yollarla bir mezar ihtiyacı doğuyor. Bu nedenle biz yıllık ihaleye çıkıyoruz. 2015’te ihaleye çıktığımız 5 bin civarında bir mezar kazımı yaptık. Şu an 3 bin mezar yerimiz dolmuş durumda. 2 bin kazılmış mezar yerimiz var. Hazır vaziyette. Hem normal vatandaşlarımız için, hem de Allah bir daha göstermesin, bu tür durumlarda daha hızlı, daha çabuk bir şekilde müdahale etmek için hazır bekletiliyor. O yüzden orada çok fazla mezarın kazılması şeklinde görüntünün ortaya çıkmasının sebebi bunlardır“.

Türkiye’de bir çok şehirde aynı uygulama var

Yapılan açıklamaların doğruluğunu kontrol etmek araştırma yaptığımızda Gaziantep Yeşilkent mezarlığının eski fotoğraflarına ulaşılabiliyor. Canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin cenazeleriyle ilgili haberde kullanılan fotoğrafta yüzlerce mezar yerinin önceden kazılmış ve hazır olduğu görülüyor.

Türkiye’de başka büyükşehirlerde de benzer uygulamaların olduğu anlaşılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2 bin mezar yerini önceden hazırladığı yönünde haberler bulunuyor.

Aynı şekilde Erzurum ve Ağrı’da da mezarların önceden hazırlandığına yönelik görüntülü haberler bulunuyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Gaziantep’te hazırlanan mezarların Koronavirüs ile ilgili olmadığı, 5 yıl önce kazımına başlanan mezar yerleri olduğu, bir çok şehirde cenaze sahiplerinin mezar kazma konusunda sorun yaşamaması için belediyelerin bu tür hazırlıklar yaptığı anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

İddianın yer aldığı paylaşımlar

twitter.com/ozer_v/status/1243930773838802945?s=20(yeni sekmede açılır)

https://twitter.com/ay_moon_ay/status/1243944414084501506

Gaziantep Valiliği ve belediyenin yaptığı açıklamalar

gaziantep.gov.tr/basin-aciklamasi-2020-31(yeni sekmede açılır)

twitter.com/GaziantepBeld/status/1243985858258259968?s=20(yeni sekmede açılır)

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/cok-sayida-kazilan-mezara-gaziantep-buyuksehir-belediyesinden-aciklama-40204529

Gaziantep Yeşilkent Mezarlığının daha önce çekilmiş fotoğrafının bulunduğu haber

haberler.com/gaziantep-te-canli-bomba-saldirisi-olu-sayisi-51-e-8716564-haberi/(yeni sekmede açılır)

Diğer şehirlerdeki mezar kazımı uygulamalarıyla ilgili haberler

sabah.com.tr/egeli/2019/02/13/izmire-cift-katli-mezarlar-geliyor(yeni sekmede açılır)

cnnturk.com/amp/turkiye/mezarlar-onceden-hazirlandi-250-mezar-kazildi(yeni sekmede açılır)

youtu.be/4G2ghZmp-tM(yeni sekmede açılır)

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.