Fotoğrafın Fransızların öldürdüğü Faslılara ait olduğu iddiasıDİKKAT: BU YAZIDA RAHATSIZ EDİCİ İÇERİK BULUNMAKTADIR!

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, Katar’daki Dünya Kupasında Fransa ile Fas arasında oynanan maçtan önce, Fransız askerlerin sömürge döneminde öldürdükleri Faslıların kesilmiş başlarını sergilediğini ve bu fotoğrafın posta pulu yapıldığını öne sürdü. Yaklaşık bin etkileşim alan fotoğrafta, taşların üzerine konulmuş insan başları, bir mühür ve Fransızca yazılar görülüyor.

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda Fransızca, İngilizce ve Türkçe haber sitelerinde fotoğrafın Fransan’nın sömürgesi olduğu dönemde Fas’ta çekildiği bilgisine ulaşılıyor ve bir kartpostalı gösterdiği, dahası kartpostalın halen satışta olduğu bilgisine yer veriliyor. Fotoğrafın Fas’ın Meknes Eyaletine bağlı Aouguray şehrinde çekildiği bilgisi de üzerindeki “Souvenir Aggurai” (Aggurai hatırası) ifadesiyle uyuşuyor.

Fotoğrafta herhangi bir montaj ya da başka bir bağlamı olduğuna dair ize rastlamayınca kartpostala ulaşmaya odaklandık ve fotoğraftaki Fransızca yazıları da kullanarak araştırmamızı derinleştirdiğimizde delcampe.net adlı bir pul koleksiyonu sitesinde halen satışta olduğunu tespit ettik.

Yani bu fotoğraf ile bir pul ve kartpostal yapılmış ve halen orijinal kağıt baskı halini 8 Euro verdiğinizde alabiliyorsunuz. Sitede kartpostalın açıklamasında, “ülke div- ref U386- fas – agourai – savaş – kafa kesmeler – uygulanan sakatlamalara öfkeli avcı erlerimiz” ifadeleri yer alıyor.

Sonuç olarak, 1912 yılında başlayan Fas’taki Fransız hakimiyeti döneminde Fransız askerlerin öldürdükleri Faslıların başlarını sergileyip fotoğraf çektiği ve bu fotoğrafın pul olarak basıldığı iddiası doğru.

İlgili İçerik  İBB'nin flemenko dansçısına 400 bin lira ödediği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.