Ölen Koronavirüs hastasının otomobiliyle birlikte gömüldüğü iddiasıÜrdün’de Koronavirüs hastası bir kişinin aracında öldüğü ve bu yüzden aracı ile birlikte gömüldüğü iddia edildi. Facebook’ta bir kullanıcının yaptığı paylaşım bin 700 kez paylaşıldı.

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında iddianın doğru olmadığı anlaşılıyor. Bir kişinin aracı ile derince bir çukura gömüldüğü doğru ancak fotoğraf Ürdün’de değil Güney Afrika’daki Sterkspruit’teki Jozana köyünde kaydedildi. The Guardian Gazetesinde 2 Nisan 2020’de yayınlanan haberde, Güney Afrikalı Politikacı Tshikede Bufton Pitso’nun Mercedes aracına tutkuyla bağlı olduğu ve onunla birlikte gömülme isteğinin yerine getirildiği belirtildi.


Doktorlar tarafından yapılan açıklamada ise Pitso’nun Covid-19 sebebi ile değil yaşlılığa bağlı olarak öldüğü ifade edildi. Ulusal Demokrasi Hareketinin eski liderlerinden olan Pitso’nun araba ile defnedilmesinin nedenini ise çocukları açıkladı. Çocukları, babalarının büyük bir araç filosu olduğunu, bunu zamanla kaybettiğini fakat Mercedes aracından hiç vazgeçemediği için birlikte gömülmeyi vasiyet ettiğini anlattı.

Yetkililerden gerekli izinler alınarak gerçekleşen bu ilginç cenazeyle ilgili yayınlanan haberlerde gömülme anının farklı fotoğrafları ve videosu da yer alıyor.

Cenazenin Türkiye’de de bazı gazete ve internet sitelerinde haber olarak yer aldığı görülüyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, bir kişinin otomobiliyle birlikte gömüldüğü ancak Koronavirüs nedeniyle Ürdün’de ölen bir kişinin cenazesi olmadığı, Güney Afrika’daki eski bir politikacının çok sevdiği Mercedesiyle birlikte gömülme vasiyetinin yerine getirildiği anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

İddianın yer aldığı paylaşımlar

twitter.com/Gizliogretiler/status/1250030194771050497?s=20(yeni sekmede açılır)

facebook.com/photo?fbid=891481224632039&set=a.149078602205642(yeni sekmede açılır)

Cenazeyle ilgili haberler

guardian.ng/life/south-african-politician-buried-in-his-beloved-car-as-requested/(yeni sekmede açılır)

dailymail.co.uk/news/article-8175849/Highway-Heaven-South-African-traditional-leader-buried-inside-Mercedes-Benz.html(yeni sekmede açılır)

Cenazenin videosu

https://www.youtube.com/watch?v=Ow5KBdmWNdk

İlgili İçerik  Elleri ve Gözleri Bağlı Uygur Türklerinin Metroyla Toplama Kampına Götürüldüğü İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.