ABD’nin deprem tetiklemek için HAARP gemisini Türkiye’ye gönderdiği iddiasıMilli Yüzücü Alper Sunaçoğlu’nun, Çanakkale’ye demirleyen ABD gemisinin Türkiye’de deprem oluşturmak için geldiği ve sismik gemi olarak kamufle edilen bir HAARP gemisi olduğu iddiası, sosyal medyada bir çok kullanıcı tarafından paylaşıldı. Milat Gazetesi Köşe Yazarı Ufuk Coşkun’un gönderisi 500’den fazla beğeni alırken 330 kez paylaşıldı.

İddianın ilk olarak Özgür İfade adlı internet sitesinde yer aldığı görülüyor. Sitede 15 Nisan 2020’de “Eylem Bildirisi” başlığıyla yayınlanan yazıda Milli Yüzücü Sunaçoğlu’nun 21 Nisan’da Çanakkale’de denize girerek ABD gemisine çıkacağı ifade edildi.

Bu internet sitesi ve sosyal medya dışında herhangi bir güvenilir kaynakta, boğazlardan ABD’nin sismik araştırma gemisi geçtiğine ya da Çanakkale’ye demirlediğine dair bilgi bulunmuyor.

Haberde kullanılan fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında, geminin Blue Marlin adlı büyük boyutlu yük taşımacılığı yapan bir gemi olduğu bilgisine ulaşılıyor. Geminin taşıdığı ve üzerinde küre bulunan platform ise ABD ordusuna ait bir uzun menzilli füze savunma sisteminin deniz temelli radarı.

Yani ne geminin ne de üzerindeki platformun sismik araştırma ya da HAARP adı verilen teknolojiyle ilgisi bulunmuyor. İddiayla birlikte kullanılan fotoğraftaki platform bir füze savunma sisteminin radarı. Tam adı, Sea-Based X-Band Radar (SBX-1).

Türkiye’de boğazlardan geçen platformlarla ilgili araştırma yapıldığında ise Deniz Haber adlı internet sitesinde dev petrol platformu Scarabeo 9 adlı platformun 16 Nisan’da Çanakkale Boğazından geçtiği bilgisine ulaşılıyor. Geçiş sırasında fotoğrafı da bulunan platformun, boğazdan 15 Nisan’da geçmesinin planlandığı ancak fırtına nedeniyle geçişin iptal edildiği ve Lapseki Şevketiye açıklarına demirlediği belirtiliyor.

Gemilerin rotalarını gösteren bir radar uygulaması olan Marine Traffic adlı internet sitesinde de geminin henüz Romanya’dan yola çıktığı ve boğazları geçtikten sonra Ege Denizinde ilerlediği görülüyor. Bahama bandıralı yüzen platform, 17 Nisan 2020 günü akşam saatlerinde Atina açıklarından geçti.

Platformun fırtına nedeniyle Türkiye’de bir gün kaldığı ve ardından Çanakkale boğazından geçerek varış rotası olan İspanya’nın Las Palmas şehrine gittiği bilgisi yer alıyor.

İlgili İçerik  Anadolu’daki İlk Türk Camisinin Restore Edilmediği İddiası

Bu bilgilerden platformun radar ya da HAARP gemisi olmadığı anlaşılıyor.

Ekim 2020’de İzmir’de yaşanan depremin ardından de yine aynı iddia gündeme geldi. Yine radar gemisinin fotoğrafı kullanıldı.

Bu iddia da uydurmaydı. Deniz tabanlı radar Türkiye’den hiç geçmediği gibi Havai adasında demirli bulunuyordu. Gemilerin anlık lokasyonlarını gösteren marinetraffic.com adlı internet sitesinde geminin iddia edilen tarihte Havai’deki Pearl Harbor limanında demirli olduğu görülüyor.

HAARP ve deprem oluşturma gibi iddialar ise komplo teorisi niteliğinde. ABD’de iyonosfer tabakasına radyo dalgaları göndererek araştırma yapılan bir tesis olan HAARP’ın deprem araştırmalarıyla ilgisi yok. Ayrıca bu büyük tesisin bir deniz platformuna yerleştirme ihtimali de bulunmuyor. Yalansavar.org’un suni deprem ve HAARP iddialarını çürüten ayrıntılı incelemesini okuyabilirsiniz.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Çanakkale’de demirleyen platformun sismik arama ya da iddia edildiği gibi HAARP gemisi değil bir petrol platformu olduğu, deniz tabanlı radar gemisinin Ekim 2020’de de Türkiye’den geçmediği anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

İddianın yer aldığı haber ve paylaşımlar

twitter.com/kayafurkan/status/1250452710891159552?s=20(yeni sekmede açılır)

twitter.com/ufukcoskunn/status/1250846308790870023?s=20(yeni sekmede açılır)

ozgurifade.com.tr/abdnin-karanlik-gemisi-haarp-canakkaleye-demir-atti-milli-yuzucu-eyleme-hazirlaniyor/?fbclid=IwAR0txlipEukoHUcHEtjujVkJMYYrZfGHNQtGldrFEd_oIHJ9Ygpt8-qEGKs#sidr-nav(yeni sekmede açılır)

Blue Marlin gemisi ve radar platformu ile ilgili bilgi

militaryfactory.com/ships/detail.asp?ship_id=Sea-Based-X-Band-SBX1(yeni sekmede açılır)

wikiwand.com/en/Sea-based_X-band_Radar(yeni sekmede açılır)

fotogaleri.haberler.com/diger-gemileri-tasiyan-dev-gemi-blue-marlin/(yeni sekmede açılır)

Scarabeo-9 platformu ve rotasıyla ilgili bilgi ve haberler

denizhaber.com/genel/yuzen-dev-canakkale-bogazindan-gecti-h86036.html(yeni sekmede açılır)

marinetraffic.com/en/ais/home/shipid:373598/zoom:10(yeni sekmede açılır)

Yalansavar.org’un HAARP ve suni deprem iddialarıyla ilgili araştırması

yalansavar.org/2020/01/18/haarp/(yeni sekmede açılır)

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.