Nicolas Sarkozy’nin “Arapça Geleceğin Dili Olacak” Dediği İddiasıEski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “Çocuklarınızı Arapça kurslarına gönderin. Arapça geleceğin dilidir” dediği iddiası doğru.

Osmanlı Hanedanı soyundan geldiği bilinen Orhan Osmanoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Eski Fransa Cumhurbaşkanına ait olduğunu belirterek sözlerini alıntıladı. Paylaşım 2 bin 100 beğeni alırken 388 kez paylaşıldı. 

Açık kaynaklarda yapılan araştırmada Türkçe bazı internet sitelerinde Sarkozy’nin benzer açıklamalarına yer verilirken kaynak olarak Vatan Gazetesinin haberi gösteriliyor.  Vatan’ın internet sitesinde bu konuda kısa bir habere yer veriliyor. İngilizce kaynaklara bakıldığında ise Brussels Journal adlı internet sitesinde konuşmanın ayrıntılarına rastlanıyor. 

14 Ekim 2008 tarihinde yayınlanan yazıda Fransızca bir internet sitesine atıf yapılıyor. Metnin bu siteden İngilizce’ye çevrildiği ve Sarkozy’nin bu açıklamaları Fransa’da düzenlenen “Arap Kültürü ve Dilinin Öğretimi Konferansı”nda yaptığı anlaşılıyor. Fransızca anahtar kelimelerle yapılan araştırmada Fransa ana akım medyasının önemli gazetelerinden Liberation ve diğer bazı güvenilir bilgi kaynaklarında Sarkozy’nin yaptığı konuşmanın tam metnine ulaşılabiliyor. 

Sarkozy konuşmasında şu ifadeleri kullanıyor:

Arapça geleceğin, bilimin ve modernitenin dili. Daha fazla Fransız bu büyük medenî ve manevi değerleri ifade eden bu dilde paylaşım yapmasını umut ediyorum. Arap diline yatırım yapmalıyız çünkü Arapça’yı öğretmek bir değişim anı, açıklık ve hoşgörü anını sembolize etmekte,  beraberinde dünyanın en eski ve en prestijli medeniyetlerinden birini taşımaktadır. Fransa’da Arap ve Müslüman kökenli çok fazla insana sahibiz. İslam Fransa’nın ikinci dinidir”. 

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin görevde olduğu dönemde Arapça’nın geleceğin dili olduğunu söylediği anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– Orhan Osmanoğlu’nun paylaşımı

https://twitter.com/ORHANOSMANOGLU/status/1172974039025037312

– Açıklamanın yer aldığı Türkçe, İngilizce ve Fransızca kaynaklar

http://www.gazetevatan.com/sarkozy–arapca-gelecegin-dili-olacak-204331-dunya/

http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=9540

https://www.vie-publique.fr/discours/172536-message-de-m-nicolas-sarkozy-president-de-la-republique-adresse-aux-p

https://www.liberation.fr/amphtml/societe/2010/07/20/sarkozy-a-oublie-son-discours-sur-l-enseignement-de-la-langue-arabe_667140

https://www.brusselsjournal.com/node/3591

http://www.fdesouche.com/5104-la-france-arabe-de-nicolas-sarkozy

İlgili İçerik  SEKA Giresun Fabrikasının 5 milyon TL'ye Satılıp 68 Milyon TL'ye Geri Alındığı İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.