Hazreti Muhammed’in Geçinemediğini Söyleyen Kişinin Maaşını Düşürdüğü İddiasıHazreti Muhammed’in geçinemediğini söyleyen bir kişinin maaşını düşürdüğü iddiası doğru değil.

Halk TV, Twitter hesabında “Mevlevi Tarikatı Şeyhi” Mustafa Özbağ’ın “geçinemiyorum diyen kişinin maaşı sünnete göre 5 dirhemden 3 dirheme indirilir” dediği bir video paylaştı. Gazeteci İsmail Saymaz da bu paylaşımı alıntıladı. Her iki paylaşım yaklaşık 15 bin beğeni aldı.


Mustafa Özbağ adlı şahsın anlatımında geçen olay İslami terminolojide “hadis” olarak nitelendiriliyor. Sahih yani doğruluğu tespit edilmiş hadisler konusunda en güvenilir olanları da 6 hadis aliminin rivayetleri topladığı Kütüb-ü Sitte (Altı Kitap) adlı kaynaklardır. Bu kitaplara ayrı ayrı (Buhari ve Müslim adlı alimlerin eserlerine) ya da toplu halde, açık kaynaklarda ulaşmak mümkün. PDF versiyonlarında yapılan taramada Hazreti Muhammed’in, bir sahabenin geçinemediğini söylemesine rağmen maaşının düşürülmesini söylediği, düşürüldükten sonra geçinmeye başladığı yönünde bir hadise rastlanmıyor. Ayrıca İmam Nevevi’nin Riyazüs Salihin ve Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı Hadislerle İslam adlı kitaplarında da bu şekilde bir hadisin izi bulunmuyor.

Diğer yandan Mevlevi Tarikatı Şeyhi olduğu söylenen Mustafa Özbağ’ın, kendi internet sitesinde yer alan özgeçmişinde dini eğitimiyle ilgili bilgi yer almazken, eğitiminin lise terk olduğu ifade ediliyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Mustafa Özbağ adlı şahsın Hazreti Muhammedin geçinemediğini söyleyen bir kişinin maaşının düşürülmesini söylediği iddiasının doğru olmadığı, hadisin uydurma olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– Halk TV’nin ilgili paylaşımı

https://twitter.com/halktvcomtr/status/1219334649677262850?s=20

– Hadislerle ilgili kaynaklar

https://hadis.diyanet.gov.tr/Content/HadidthBook

http://ikder.com/wp-content/uploads/Sahih-Buhari-Ötüken.pdf

https://tr.pdfdrive.com/sahih-i-muslim-muhtasarı-e60978413.html

https://millicumhuriyet.files.wordpress.com/2015/02/kc3bctc3bcb-i-sitte.pdf

-Gaziemir Belediyesi etkinlik duyurusu

http://www.gaziemir.bel.tr/etkinlik/14/mevlana-haftasi-ozel-kutlama-etkinligi.html
– Mustafa Özbağ’ın kişisel internet sitesi

http://mustafaozbag.com/ozgecmis/

İlgili İçerik  Nihat Hatipoğlu'nun 5 maaş aldığı iddiası

Selçuk Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığında görev yapıyor. Yerel gazetelerde tarih, kültür ve sanat alanında araştırma ve yazıları yayınlanıyor. Elektronik haberleşme, televizyon ve multimedya alanında çalışmaları bulunuyor. Doğrulama ekibinde araştırma editörlüğü yapıyor.