Hazreti Muhammed’in Geçinemediğini Söyleyen Kişinin Maaşını Düşürdüğü İddiası
Hazreti Muhammed’in geçinemediğini söyleyen bir kişinin maaşını düşürdüğü iddiası doğru değil.

Halk TV, Twitter hesabında “Mevlevi Tarikatı Şeyhi” Mustafa Özbağ’ın “geçinemiyorum diyen kişinin maaşı sünnete göre 5 dirhemden 3 dirheme indirilir” dediği bir video paylaştı. Gazeteci İsmail Saymaz da bu paylaşımı alıntıladı. Her iki paylaşım yaklaşık 15 bin beğeni aldı.

 


Mustafa Özbağ adlı şahsın anlatımında geçen olay İslami terminolojide “hadis” olarak nitelendiriliyor. Sahih yani doğruluğu tespit edilmiş hadisler konusunda en güvenilir olanları da 6 hadis aliminin rivayetleri topladığı Kütüb-ü Sitte (Altı Kitap) adlı kaynaklardır. Bu kitaplara ayrı ayrı (Buhari ve Müslim adlı alimlerin eserlerine) ya da toplu halde, açık kaynaklarda ulaşmak mümkün. PDF versiyonlarında yapılan taramada Hazreti Muhammed’in, bir sahabenin geçinemediğini söylemesine rağmen maaşının düşürülmesini söylediği, düşürüldükten sonra geçinmeye başladığı yönünde bir hadise rastlanmıyor. Ayrıca İmam Nevevi’nin Riyazüs Salihin ve Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı Hadislerle İslam adlı kitaplarında da bu şekilde bir hadisin izi bulunmuyor.

Diğer yandan Mevlevi Tarikatı Şeyhi olduğu söylenen Mustafa Özbağ’ın, kendi internet sitesinde yer alan özgeçmişinde dini eğitimiyle ilgili bilgi yer almazken, eğitiminin lise terk olduğu ifade ediliyor.

 

Özbağ’ın internette videolarının olduğu ve kendisiyle ilgili bazı haberlerin yapıldığı görülüyor. İzmir Gaziemir Belediyesinin desteğiyle toplantılar düzenlediği görülen Özbağ, bu haberlerden birinde yer alan videoda Atatürk ile görüştüğünü belirterek Atatürk’ün kendisine “büstümü dikenleri Allah kahretsin” dediğini iddia ediyor.

 

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Mustafa Özbağ adlı şahsın Hazreti Muhammedin geçinemediğini söyleyen bir kişinin maaşının düşürülmesini söylediği iddiasının doğru olmadığı, hadisin uydurma olduğu anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Çin'de 2013 yılında ölümcül virüs üretildiği iddiası

Kaynaklar

– Halk TV’nin ilgili paylaşımı

https://twitter.com/halktvcomtr/status/1219334649677262850?s=20

– Hadislerle ilgili kaynaklar

https://hadis.diyanet.gov.tr/Content/HadidthBook

http://ikder.com/wp-content/uploads/Sahih-Buhari-Ötüken.pdf

https://tr.pdfdrive.com/sahih-i-muslim-muhtasarı-e60978413.html

https://millicumhuriyet.files.wordpress.com/2015/02/kc3bctc3bcb-i-sitte.pdf

-Gaziemir Belediyesi etkinlik duyurusu

http://www.gaziemir.bel.tr/etkinlik/14/mevlana-haftasi-ozel-kutlama-etkinligi.html
– Mustafa Özbağ’ın kişisel internet sitesi

http://mustafaozbag.com/ozgecmis/

Paylaş
Alaaddin Aladağ
Alaaddin Aladağ

Selçuk Üniversitesi Televizyonu (ÜNTV) Haber Merkezinde video kurgu operatörü olarak görev yapıyor. Yerel gazetelerde kültür-sanat ve gündeme yönelik röportajları yayınlanıyor. Sosyal medya ve multimedya konusuna ilgi duyuyor. Doğrulama ekibinin video editörlüğünü yürütüyor.