Edirne’de oruç nedeniyle çıktığı iddia edilen kavgaSosyal medyada bazı kullanıcılar Edirne’de bir lokantada “Ramazan ayında dükkan açılmaz” diye tepki gösteren şahsın dükkan sahibinden dayak yediğini iddia etti. İlk kez Daily Trakya adlı hesap tarafından yapılan ve 40 binden fazla etkileşim alan paylaşımlarda, başından yaralanmış bir kişinin fotoğrafına da yer verildi.

Paylaşımlarda kullanılan ve Edirne’de yaşanan olayı gösterdiği iddia edilen fotoğrafı Google’da tersine görsel arama ile araştırdığımızda Nisan 2021’de yayınlanmış haberlerle karşılaşılıyor.

Sabah Gazetesinde yer alan haberde, Şişli’de taksici ve aracını park etmek isteyen bir kişinin arasında yaşanan kavgaya dair bilgilere yer verilmiş. Olay Ramazan ayında da yaşanmamış. Olay tarihinde Ramazan ayı başlamamıştı.

Edirne’deki güvenilir yerel haber kaynaklarına bakıldığında da iddiayla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor.

Doğrulama kuruluşları Dogrula ve Teyit de haberin uydurma olduğunu ortaya koyan analizler yayınladı.

Sonuç olarak Edirne’de bir kişinin Ramazan ayında dükkan açtığı için tepki gösterdiği lokantacıdan dayak yediği iddiasının uydurma olduğu, kullanılan fotoğrafların da eski tarihli ve farklı bir olaydan alındığı anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Danimarkalı yardımsever kadın ve "Cadı" ilan edilen Afrikalı çocukla ilgili iddialar

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Televizyon haberciliği alanında eğitim alıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.