Japon doktor Hinohara’ya ait olduğu iddia edilen tavsiyelerTwitter’da bir kullanıcı, “105 yaşında ölen Japon doktordan kafaları karıştıran yazı mutlaka okuyun…” başlıklı bir paylaşım yaparak ismini vermediği doktorun, “Egzersiz yaparak zaman kaybetmeyin. Her şey eninde sonunda yıpranır. Kalbi hızlandırmak daha uzun yaşamanızı sağlamaz. Şarap, viski ve bira için. Egzersiz yapmanın hiçbir faydası yok. Daha uzun yaşamak için yan gelip yatın” gibi çok sayıda tavsiyede bulunduğunu öne sürdü. 10 binden fazla etkileşim alan paylaşımda bir fotoğrafa yer verildi ancak iddia doğru değil.

Öncelikle fotoğraftaki kişinin kim olduğunu öğrenmek için tersine görsel arama yaptık ve hem Türkçe hem de İngilizce birçok kaynakta, görseldeki kişinin 105 yaşında hayatını kaybeden Japon doktor Shigeaki Hinohara olduğu bilgisine ulaştık.

Ünlü bir Japon doktor olan Hinohara ile çok sayıda güvenilir haber kaynağında röportajlara yer verilmiş. Bu röportaj ve haberleri incelediğimizde Hinohara’nın yukarıda bahsedilen hiçbir tavsiyede bulunmadığını tespit ettik. Hatta bu sözde tavsiyelerin tam tersini öneren Hinohara, düzenli egzersiz yapmayı, kilo almamayı, programlı çalışmayı, mümkün olduğunca geç emekli olmayı tavsiye ediyor.

medimagazin.com‘da yer alan haberin görseli.

Japon Doktor Hinohara’ya atfedilen sözler uydurulmuş!

Birçok haber kuruluşunun, bu tavsiyeleri Gazeteci Judit Kawaguchi’nin Dr. Hinohara ile ABD’de görev yaptığı hastanede gerçekleştirdiği röportajdan derlemiş olduğunu tespit ettik. Gazetecinin kendi sitesinde de ayrıntılı olarak yer alan röportajın hiçbir bölümünde “yan gelip yatın. Viski ve şarap için. Egzersiz yapmayın” gibi sözler yok. Aksine yazıda, topluma faydalı olmak için, planlı ve çok çalışmanın, egzersiz yapmanın uzun yaşamın sırrı olduğu aktarılıyor.

Gazeteci Kawaguchi ve Dr. Hinohara, doktorun ofisinde bir arada görülüyor.

Hinohara’nın gerçek tavsiyeleri: Egzersiz yapın, çok çalışın.

Hinohara’nın tavsiyelerinin özeti şöyle:

“Obeziteden kaçının, merdivenleri çıkın. Kendi paketlerinizi ve bagajınızı taşıyın. Doktorların her şeyi iyileştiremeyeceğini unutmayın. Müziğin ve hayvanların arkadaşlığının faydalı etkilerini hafife almayın; her ikisi de terapötik olabilir. Asla emekli olmayın, ama mecbursanız, bunu 65 yaşından çok sonra yapın. Ve sadece eğlenerek acının üstesinden gelin”.

İlgili İçerik  Ahbar'uz Zaman Kitabında 2020 ve Koronavirüs Kehaneti Var mı?

İddiadaki içki içmekle ilgili bölümün ise CNBC adlı haber kuruluşunda yayınlanan bir yazıya dayandığı anlaşılıyor. Burada Doktor Hinohara’nın uzun yaşamla ilgili tavsiyelerinden bahsedilirken stresten uzak durulması gerektiği belirtiliyor. Yazar, sıkı kurallara çok önem verilmemesi konusunda bir örnek vererek ABD’li bir savaş gazisinin 112 yaşında öldüğü ve ölene kadar, viski ve puro içtiğini ifade ediyor ancak Hinohara’nın bunu onaylamadığını açıkça vurgulamış.

CNBC’de yayınlanan haberin görseli. (Google çeviriden yararlanılmıştır)

Sonuç olarak Japon Doktor Hinohara’ya ait olduğu iddia edilen uzun yaşam tavsiyeleri uydurulmuş. 105 yaşında ölen Hinohara’nın böyle tavsiyeleri yok.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.