Türkiye’ye 3 milyon yeni göçmen geleceği iddiasıSosyal medyada bazı sözde haber hesapları ve kullanıcılar, bir video yayınlayarak 7 Ekim 2023’de başlayan İsrail-Filistin çatışmalarından sonra Türkiye’ye yeni göçmen akını başladığını ve İranlıların ülkeye girmek için sınır kapısına akın ettiğini öne sürdü. X’te yer alan paylaşım, 500 binden fazla etkileşim aldı.

İddiada belirtilen “Kapıköy sınır kapısı İranlılar” ifadeleriyle internette arama yapıldığında, izdiham görüntüsünün yer aldığı haberlere ulaşılabiliyor. Van merkezli yerel haber kaynaklarının 3 Ekim 2023’de yayınladığı haberlerde, İranlı turistlerin Van’a gezi, alışveriş ve eğlence amacıyla akın ettiği bilgisine yer veriliyor.

İddiada yer alan görüntüye de Şehrivan Gazetesinin Youtube hesabından ulaşılabiliyor ve görüntü açıklamasında herhangi bir göçmen hareketliliğinden bahsedilmiyor.

Van Ekspres adlı internet sitesinde de İranlı turistlerin İranlı sanatçıların Van Yüzüncü Yıl üniversitesinde vereceği konser için şehre akın ettiği ifade ediliyor.

İran’dan Van’a yılda yaklaşık 500 bin turist geliyor ve şehrin ekonomisinde İranlı turistlerin önemli bir payı bulunuyor. Diğer yandan Türkiye’ye resmi olarak iltica edenler dışında düzensiz göçmen girişi yasaklanmış durumda. Sınır kapısından bu yoğunlukta göçmen girişi olması da mümkün değil.

Sonuç olarak görüntüler 7 Ekim’de başlayan Filistin-İsrail çatışmalarından önce kaydedilmiş ve göçmenleri değil turistik seyahat amacıyla Van’a gelen İranlıları gösteriyor.

İlgili İçerik  Macaristan'ın Anayasasına "Türklerle Kardeşiz" Maddesi Eklendi mi?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.