İran’da doktorların Humeyni’nin pijamasını öptüğü iddiasıSosyal medyada İranlı doktorların, hastanelerde dolaştırılan İmam Humeyni’nin pijamalarını öptüğü iddiasıyla bir video paylaşıldı. Gazeteci Çetiner Çetin’in paylaşımı 500’den fazla beğeni alırken 159 kez paylaşıldı.

İddia doğru değil.
Bazı kullanıcılar Çetin’in verdiği bilginin yanlış olduğunu ve öpülen nesneni Humeyni’nin pijaması değil İmam Rıza’nın türbesinin sancağı olduğunu söyledi.

Anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında, İran’daki haber kaynaklarında konuyla ilgili haberlere ulaşılabiliyor. Mehr News adlı haber sitesinde Şii inancında önemli bir yeri olan 8. imam olan İmam Rıza’nın türbesinin sancağının hastanede Tahran’daki Milad hastanesine götürüldüğü ifade ediliyor. ANA News adlı haber sitesinde de İmam Rıza’nın türbesinin sancağının hastaneye götürüldüğü ve hastalara türbede yapılan yemeklerden dağıtıldığı bilgisi yer alıyor.

İmam Rıza Türbesinin resmi vakfı olan Razavi Vakfının internet sitesinde de sancak konusunda haber ve fotoğraflar bulunuyor. Buradaki fotoğraflarda görülen sancak ile hastanede öpülen yeşil zemin üzerinde sarı işlemeleri sancağın aynı olduğu görülüyor.

Bir başka hastanede de yine kutsal kabul edilen Ebul Fazl Abbas’ın türbesinin sancağının hastalara götürüldüğü haberleri bulunuyor.

İmam Rıza’nın türbesi, salgın tedbirleri kapsamında kapatılmasından dolayı ziyaret edilemiyor. Bu nedenle İmam Rıza Vakfı tarafından, kutsal kabul edilen İmam Rıza Türbesi Sancağı şehirlerde dolaştırılarak insanların sancağa ulaşması sağlanıyor. Daha önce de İran’daki farklı etkinliklere götürüldüğü bilinen sancağın hastalara moral ve şifa getirmesi için hastanelere götürüldüğü ifadeleri haberlerde yer alıyor.

Şii inancında günahsız (masum) olarak görülen 12 İmam’dan 8.’si olan İmam Rıza’ya büyük değer veriliyor ve şefaat yani günahların affedilmesini Allah’tan isteyebileceğine inanılan imamların emanetleri, kutsal sayılıp saygı gösteriliyor. İmam Rıza’nın Meşhed şehrindeki türbesini ziyaret etmek de kutsal bir görev sayılıyor.

İmam Rıza’nın Meşhed Şehrindeki Türbesi ve Sancağı

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda videonun İran’da kaydedildiği, sağlık çalışanlarının öptüğü nesnenin ise İmam Humeyni’nin pijaması değil Şii İnancında kutsal görülen 8. İmam Rıza’nın türbesinin sancağı olduğu anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Plaquenil Adlı İlacın Koronavirüs Hastalarını Tamamen İyileştirdiği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.