Iraklı Şiilerin, ABD Askerinin Cenaze namazını kıldığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, İranlıların ABD askerinin cenaze namazını kıldıkları ve onun için dua ettiklerin iddia ederek bir görüntü paylaştı. Paylaşımda yer alan fotoğrafta bir imam ve arkasındaki kişilerin ABD bayrağına sarılı bir tabutun önünde dua ettikleri görülüyor. Fotoğraf bazı sitelerde “Irak’taki Şiilerin ABD askerinin cenaze namazını kıldığı” iddiasıyla paylaşıldı ancak iddia doğru değil.

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda 2008 yılından bu yana haberlerde ve sosyal mecralarda kullanıldığı bilgisine ulaştık. Digital Forums adlı internet sitesinde fotoğrafın çekildiği anla ilgili ayrıntılı bilgiler bulunuyor. 13 Kasım 2008 tarihli ilgili haberde Pakistan yerlisi ve müslüman olan Muhsin Nakvi’nin, ABD ordusu subayı olduğu bilgisi veriliyor. Görüntüde de New York, Colonie’deki El Fatima İslam Merkezi’nde Nakvi için cenaze namazı kılındığı bilgisi paylaşılıyor. ABD’nin kamu diplomasisi amacıyla hazırladığı yayınlarda da cenazenin Afganistan’da ölen müslüman bir Amerikan askerine ait olduğu bilgisi veriliyor.

Fotoğrafın altındaki yazıda 2008 yılında Afganistan'da ölen ABD'li müslüman asker için New York'taki İslam merkezinde namaz kılındığı bilgisi veriliyor.

Bulduğumuz haberi teyit etmek adına anahtar kelime aramasıyla ulaştığımız doğrulama siteleri ve diğer güvenilir kaynaklarda da aynı bilgileri destekleyen yazılara ulaştık.

Sonuç olarak sosyal medya kullanıcısının paylaştığı bilgi yanlış. Yaptığımız araştırmalarda cenaze namazının Afganistan’da öldürülen Pakistanlı müslüman bir Amerikan askeri için, yine ABD’de yaşayan müslümanlar tarafından kılındığı anlaşılıyor. Aynı zamanda namaz kılanların Şii olduğuna dair bir bilgi de bulunmuyor.

İlgili İçerik  Iraklı tarihi eser uzmanının Berlin'e kaçırılan eserler için ağladığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğrenim görüyor. Dijital içerik üretimi ve sosyal medya yönetimi alanlarında çalışmalar yapıyor.