Fazıl Say’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı konserinde “Dombra” çaldığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı konserinde “Dombra” şarkısını çaldığını iddia ederek bir görüntü paylaştı.

İnternette “Erdoğan Fazıl Say konserine katıldı” anahtar kelimeleriyle arama yaptığımızda Erdoğan’ın 2019 yılında Say’ın Ankara’da verdiği konsere katıldığı bilgisine ulaştık. Videolar üzerinden arama yapıldığında da Anadolu Ajansı’nın haberle ilgili videosunu bulduk. Videoyu izlediğimizde Fazıl Say’ın Dombra çaldığı iddiasıyla paylaşılan video ile aynı görüntülerin olduğunu tespit ettik ancak Say’ın görüntülerde çaldığı parça “Dombra” değil Aşık Veysel’e ait olan “Kara Toprak” eseri. Farklı kanallar da aynı görüntüleri yayınlamış ve ilgili bölümde Kara Toprak eserinin çalındığı görülüyor.

Erdoğan da bu nedenle Say’a Aşık Veysel’in Kara Toprak eserinin yer aldığı bir taş plak hediye etmiş.

Sonuç olarak görüntünün manipüle edildiği ve orijinalindeki “Kara Toprak” eserinin çıkarılarak “Dombra” şarkısının piyano versiyonunun sonradan montajlandığı anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın depremzedelere 310 milyon TL bağışladığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Doğrulama ekibinde araştırma ve metin editörü olarak görev yapıyor.