Türkiye’nin İntihar Oranlarında Avrupa’da Sonuncu Olduğu İddiasıTürkiye’nin İntihar Oranlarında Avrupa’da sonuncu olduğu iddiası doğru. Eurostats tarafından yayınlanan 2016 yılı istatistiklerine bakıldığında Türkiye’nin 34 Avrupa ülkesi arasında yüz binde 2,33’lük intihar oranıyla son sırada yer aldı. Eurostats’ın sonraki yıllarda bir çalışmasına rastlanmıyor.

İntihar oranlarıyla ilgili istatistik yayınlayan bir diğer kuruluş ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO). Örgütün 2019 yılında yayınladığı ve 2018 verilerini kapsayan rapora göre Türkiye, intihar oranları açısından dünyada 100. sırada bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 50 ülkenin yer aldığı 2016 yılı Avrupa bölgesi istatistiklerinde ise Türkiye 7.3 intihar sebepli ölüm oranıyla 41. sırada yer alıyor.

Hem Avrupa hem de Dünyada ilk sırada Litvanya yer alırken, Avrupa listesinde ikinci sırada Rusya yer alıyor. Avrupa listesinde en az intihar ölüm oranına sahip üç ülke ise 2018’de güncellenmiş verilerine göre Tacikistan, Azerbaycan ve Yunanistan.

 

Analiz – Ali Osman Ergen

 

Kaynaklar

– Dünya Sağlık Örgütü intihar verileri

https://www.who.int/gho/mental_health/suicide_rates_crude/en/

– Eurostats verileri ve ilgili haberler

https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tps00202

https://tr.euronews.com/2019/11/15/turkiye-de-her-gun-9-kisi-intihar-ediyor-avrupa-ulkelerinde-intihar-orani-ne

İlgili İçerik  Türkiye'nin ABD'ye gönderdiği sağlık malzemelerinin YPG'ye gittiği iddiası

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi