Türkiye’deki Suriyelilerin Afganlara karşı eylem yaptığı iddiasıSosyal medyada Suriyelilerin, Afganların Türkiye’ye gelişini protesto ettiği iddia edilen bir fotoğraf paylaşıldı. Belirli aralıklarla yaşanan Afgan göçü nedeniyle aynı görseller farklı zamanlarda dolaşıma sokuluyor. Örneğin aynı görsel 2018, 2019, 2021 yıllarında paylaşılmış.

Görselde Suriye Muhalefetinin bayrağını taşıyan bir grup insanın ellerinde İngilizce ve Türkçe “Afgan go home”(Afganlar evinize gidin) ve “Türkiye’de Afgan göçmen istemiyoruz” yazılı pankartlar olduğu görülüyor fakat görsel montaj ürünü.

Tersine görsel arama yapıldığında fotoğrafın aslına daha doğrusu ekran görüntüsü alındığı videoya ulaşılabiliyor. Videodaki Suriyelilerin elinde bulunan pankartlarda Arapça yazılar olduğu görülüyor. Pankartlara Türkçe ve İngilizce yazılar montaj yoluyla eklenmiş.

Anadolu Ajansının videosundan bir bölüm. Videonun tamamı haberler.com sitesindeki haberde yer alıyor.
Haberler.com sitesinin eylemle ilgili yaptığı haber ve video

Eylemin Hatay’da yapıldığı da doğru değil. 2015 yılında Rusya’nın Suriye’deki saldırılarını protesto etmek amacıyla Gaziantep’teki Kırkayak Parkında toplanan eylemciler hava saldırılarına tepki gösteriyor ve pankartlarda bu yönde İngilizce, Türkçe ve Arapça ifadeler bulunuyor.

Gaziantep’teki Rusya karşıtı eylemde açılan pankartlardan bazıları

Anadolu Ajansının haberinde eylemle ilgili farklı fotoğraflar da yer alıyor.

Özetle paylaşılan görseldeki yazılar başka bir olaya ait videodan alınan fotoğrafa montaj yoluyla eklenmiş ve eylemin Afganların protesto edilmesiyle ilgisi bulunmuyor.

İlgili İçerik  Asterix Çizgi Romanında "Koronavirüs Kehaneti" İddiası

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, bilim ve medikal yazarlık alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.