Afet toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk’ten daha büyük fotoğrafı asıldığı iddiasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarından etkilenen bölgelerde afet koordinasyon toplantısına katıldı.

Toplantı salonundan, Erdoğan’ın fotoğrafının Atatürk’ün fotoğrafının üstünde ve ondan daha büyük göründüğü bir kare Twitter’da paylaşıldı ve bazı kullanıcılar Atatürk’ün aşağılandığını iddia etti. Yeliz Koray adlı kullanıcının paylaşımı 50 binden, Tele 1 TV Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in paylaşımı ise 10 binden fazla beğeni aldı ancak iddia doğru değil.

İsmail Dükel’in paylaşımının ekran görüntüsü
Yeliz Koray’ın paylaşımının ekran görüntüsü

Tersine görsel arama ve anahtar kelime ile arama yapıldığında toplantıyla ilgili haberlere ve fotoğrafın orjinaline ulaşılabiliyor. Salonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafıyla aynı büyüklükte bir Atatürk fotoğrafının asılı olduğu görülüyor. Milliyet gazetesinin 31 Temmuz tarihli haberinde fotoğrafın manipüle edilmemiş halini görmek mümkün.

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün paylaştığı fotoğraf
Milliyet Gazetesinin haberinde kullanılan fotoğraf

Toplantıyla ilgili haberlerde yer alan fotoğraflar, iddiadaki fotoğrafın manipüle edildiğini ve Atatürk resminin kesilerek paylaşıldığını ortaya koyuyor.

İlgili İçerik  Bursa'da Kahve Zincirinin Koronavirüs Vakası Çıktığı İçin Kapandığı İddiası

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.