TOMA’ların yangınlara 7 gün sonra müdahale ettiği iddiasıTürkiye’de 28 Temmuzdan bu yana 35 farklı ilde 130’dan farklı bölgede başlayan orman yangınları söndürme çalışmaları devam ediyor. Sosyal medyada yangınlar ve müdahale çalışmalarıyla ilgili ortaya atılan iddialardan biri de TOMA’ların (Toplumsal olaylara müdahale aracı) yangınlara 7. gün (3 Ağustos 2021) müdahale ettiği iddiasıydı.

İddia Birgün Gazetesi tarafından paylaşıldı ancak doğru değil.

İddianın geniş kitlelere yayılmasında Oyuncu Emre Kınay’ın paylaştığı video etkili oldu. Kınay, askerler ve tomaların neden yangına müdahale etmediğini sordu.

İnternette anahtar kelimelerle yapılan araştırma, TOMA’ların ilk kez 3 Ağustos 2021 yani yangınların 7. günü değil 29 Temmuz’dan itibaren yangınlara müdahale ettiğini gösteriyor.

TRT Haber’in 29 Temmuz tarihli haberinde Osmaniye’de TOMA’ların yangınlara müdahale ettiği belirtiliyor.

Halk TV’nin internet sitesinde yer alan 30 Temmuz 2021 tarihli haberde ve Gazeteci Emin Çapa’nın video paylaşımında da TOMA’ların bir çok ilde kullanıldığı bilgisi yer alıyor.

Emniyet personelinin tomalarla yanan evleri ve ormanları söndürme çalışmasına ait görüntü (1 Ağustos 2021)

Emre Kınay ve diğer bazı sosyal medya kullanıcılarının bir diğer iddiası ise ordu personeli yani askerin yangınlarda görev almadığı yönündeydi. Bu iddia da doğru değil. TSK’nin ve Emniyet Genel Müdürlüğünün paylaşımları ve bir çok haberde 29 Temmuz’dan itibaren askeri personelin, araçların ve polislerin faaliyetlerde yer aldığı bilgisine ulaşılabiliyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Emniyet ve TSK’nin personel ve araçlarıyla yangına müdahale etmediği iddiasının doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Marmara'daki kirliliğe savaş gemilerinin neden olduğu iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.