Tesla Cybertruck test videosu gerçek mi?Mühendislik Harikası adlı hesapta paylaşılan ve “Tesla’nın Cybertruck dayanıklık testine ait olduğu” iddia edilen videosu bir milyondan fazla etkileşim aldı. Sosyal medyada birçok hesapta 2023 yılından itibaren dolaşan ve bir aracın artan hızlarla bir duvara çarptığı görüntülerin Tesla’nın Cybertruck modeline ait bir dayanıklılık testini yansıttığı öne sürüldü. Ancak iddia doğru değil. Tersine görsel arama ve ingilizce anahtar kelimelerle arama yaptığımızda videonun gerçekte bir araç simülasyon oyunundan alındığını tespit ettik.

Videoda aracın çarptığı duvarda hiçbir bozulma olmaması da görüntünün gerçek olmadığını gösteriyor.
DriveProBeamNG adlı sitede farklı araçların da simülasyon görüntüleri paylaşılmış. Kanalda paylaşılan videolara bakıldığında, bahsi geçen videoya da ulaşılıyor. İlgili video, 16 Aralık 2023 tarihinde “Tesla Cybertruck Çarpışma Testi-BeamNG.Drive” başlığı altında yayımlanmış.

Videonun BeamNG.drive adlı oyundan alındığı anlaşılıyor. Bu oyun, kullanıcılarına farklı arazilerde ve koşullarda çeşitli araçları deneme imkânı sunuyor.
Gelişen simülasyon teknolojileri, oyun videolarının gerçek olaylar gibi algılanmasına neden olabilir. Bu nedenle, oldukça gerçekçi yapılabilen simülasyon videolarda mantık hatalarına odaklanarak görüntünün gerçek olup olmadığına dair ipuçlarına ulaşılabilir.

İlgili İçerik  Koronavirüs'ten ölenler için toplu mezar hazırlandığı iddiası