Edirne’de bir gencin Suriyelileri Atatürk heykeli önünde topladığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, Edirne’de bir gencin “bedava erzak dağıtılacak” diyerek Suriyelileri 10 Kasım saat 9.05’de Atatürk heykelinin önünde topladığını iddia etti. Daily Trakya adlı hesapta, Atatürk anıtı önünde kalabalık bir grubun göründüğü fotoğraf da eklenen paylaşım, 50 binden fazla etkileşim aldı ancak doğru değil.

Paylaşımda yer alan fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında, fotoğrafın Edirne değil Samsun’da çekildiği bilgisine ulaşılıyor. Şubat 2022 tarihli haberlerin ayrıntısında, Samsun’da Atatürk heykeline saldırı sonrası bir araya gelen kalabalığın saldırıyı protesto ettiği bilgisi yer alıyor.

Görsel arama ile ulaştığımız “Onur Anıtı” anahtar kelimeleriyle arama yapıldığında da heykelin Samsun’da olduğu görülebiliyor. Sonuç olarak görsel Edirne’de değil Şubat 2022’de Samsun’da kaydedilmiş.

Yine “Edirne Suriyeliler Atatürk Anıtı” kelimeleriyle arama yapıldığında, Edirne’de böyle bir olay meydana geldiğine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor.

Paylaşımı yapan Daily Trakya adlı hesabın twitleri incelendiğinde ise zaman zaman kurgu paylaşımlar yaptığı görülüyor. Dolayısıyla hesabın, bu paylaşımı da hiciv/parodi amacıyla uydurduğu anlaşılıyor.

Fotoğraf, 2013 yılında Lüleburgaz’da yapılan Gezi Parkı’na destek yürüyüşüne ait.

İlgili İçerik  Edirne'de oruç nedeniyle çıktığı iddia edilen kavga

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.