Christiano Ronaldo’nun Arapça konuştuğu iddiasıWhatsapp’da dolaşıma giren bir videoda, Cristiano Ronaldo’nun akıcı bir şekilde Arapça konuştuğu görülüyor. Videonun üzerinde yazan hesap adresinden yola çıkarak yaptığımız araştırmada, görüntünün @Derby.Al adlı Tiktok kullanıcısı tarafından yapay zeka ile hazırlandığını tespit ettik.

Tiktok yayıncısının Ronaldo’nun Arapça konuştuğu videoyu 24 Şubat 2024 tarihinde paylaştığı görülüyor. Tersine görsel arama ve İngilizce anahtar kelimeler ile arama yaptığımızda da görüntünün orijinalinin 19 Ocak 2024’te Dubai’de düzenlenen, Ronaldo’nun da katıldığı Globe Futbol Ödülleri’ndeki konuşmadan alındığı anlaşılıyor. Ronaldo’nun konuşma yaptığı bölümün 10.14’te başladığı orijinal videoda Ronaldo, İngilizce konuşuyor.

@Derby.Al adlı kullanıcının sosyal medya hesapları incelendiğinde Lionel Messi‘nin Arapça, Jude Bellingham’a İspanyolca ve farklı ünlü futbolcuların da bilmedikleri dilleri konuştuğu görülen videolar hazırladığını ve kendisini “Content Creator by Ai” (yapay zeka içerik üreticisi) olarak tanımladığını tespit ettik.

İlgili İçerik  İstanbul Belediyesi'ne 9 yıl otobüs alınmadığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.