Kayseri’de aşırı sıcaktan trafik lambasının eridiği iddiasıAnaliz: İrem Ünüvar

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, eridiği görülen bir trafik lambası fotoğrafının Kayseri’de kaydedildiğini iddia etti. Görselin kaynağını bulmak için tersine arama yaptığımızda, erimiş trafik lambasının Türkiye’de Şırnak, Ankara, İzmir ve Tarsus, Dünyada da başka ABD olmak üzere bir çok şehirde olduğu iddiasıyla paylaşıldığını tespit ettik ancak lamba ne sıcaktan dolayı erimiş ne de iddia edilen şehirlerde bulunuyor.

Arama sonuçlarında fotoğrafın İtalya’da çekildiğine dair bilgilerden yola çıkarak güvenilir kaynaklara odaklandığımızda, Open adlı haber doğrulama kuruluşunun sitesine ulaştık. Analizde 25 Temmuz 2022 de İtalya’nın Milano şehrindeki Viale Regina Margherita ve Via Bergamo arasındaki kavşakta kaldırımın yanında duran bir motosikletin alev alması sebebiyle trafik lambasının eridiği bilgisine yer veriliyor. Sosyal medya kullanıcısı Simon Lungi’nin  (@simone_lunghi) 29 Temmuz 2023 de paylaştığı videoda yaptığı açıklama da sitedeki haberi destekliyor.

Videoda motosikletin yandığı yerde yangın izleri de görülüyor. Yerel emniyet birimleri bölgede yanan bir motosiklet nedeniyle lambanın eridiğini doğrularken Factly adlı doğrulama sitesi de Google sokak görsellerinden fotoğrafın Milano’daki kavşakta çekildiğini ortaya koydu.

SONUÇ: YANLIŞ

Sonuç olarak erimiş trafik lambası görseli İtalya’da çekilmiş ve lambanın erime sebebi aşırı sıcak değil yakınında alev alıp yanan bir motosiklet.

Analiz yazarı: İrem Ünüvar

İlgili İçerik  Suudi Arabistan Savunma Bakanının Çin Büyükelçiliğinde patlayıcılarla karşılandığı iddiası

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi