Suudi Arabistan Savunma Bakanının Çin Büyükelçiliğinde patlayıcılarla karşılandığı iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı, paylaştıkları bir video ile Suudi Arabistan Savunma Bakanının ülkesindeki Çin Büyükelçiliğini ziyarete giderken kapıda patlayıcılarla karşılandığını öne sürdü. Görüntülerde geleneksel Arap kıyafetli bir kişinin ve korumalarının patlayıcı ya da ateşli silah seslerinden sonra karşıdaki bir gruba karşılık vererek şahısları uzaklaştığı görülüyor.

Ancak görüntülerin Suudi Arabistan ya da Çin Büyükelçiliği ile ilgisi yok. Videodan ekran fotoğrafları alınarak tersine görsel arama yapıldığında, görüntülerin bir tatbikatta kaydedildiğine dair çok sayıda habere rastlanıyor. Kuveyt merkezli haber kuruluşu Al Hadath’ın “sahte askeri gösteri” ifadesiyle yayınladığı görüntülerde tatbikatın farklı açılardan çekilmiş görüntüleri ve yetkililerin açıklamaları da bulunuyor.

Kuveyt Silahlı Kuvvetlerinin İnstagram hesabından da ayrıntılı görüntüler paylaşılmış ve çatışmaların sahte olduğu, renkli dumanlar, yerde yatan kişilerin durumu ve çevredeki insanların tepki vermemesinden anlaşılabiliyor.

2019 yılında düzenlendiği anlaşılan Kuveyt’teki savunma fuarıyla (Gulf Defence and Aerospace Exhibition 2019) ilgili internette anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında da tatbikatın görüntülerinin de yer aldığı uzun bir tanıtım videosuna ulaşılabiliyor.

İlgili İçerik  Katar'a giden 558 yabancının turnuvanın ilk günü Müslüman olduğu iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.