İzmir’deki Tarkan Konserine 2 Milyon Kişinin Katıldığı İddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, İzmir’in kurtuluş gününde düzenlenen Tarkan konserine 2 milyon kişi katıldığını ve konserin dünyanın en kalabalık 5 konseri arasına girdiğini iddia etti.

İddia bazı haber sitelerinin haberlerinde de yer aldı ancak doğru değil.

2 milyon rakamının sosyal medya ve geleneksel medyadaki haberlere bir vikipedia yazısından girdiği anlaşılıyor. Teyit.org’un tespit ettiğine göre daha sonra rakam 3 milyona yükseltilmiş.

Vikipedia’da katılımcı sayısı önce 2 milyona düşürüldü ardından da Tarkan Konseri listeden tamamen kaldırıldı.

Sanatçı Tarkan da İnstagram hesabından yaptığı paylaşımda “Dünyanın en kalabalık 5 konserinden biri olarak ilk 5’e girip tarihe geçmişiz” ifadelerini kullandı.

İzmir’in nüfusu ve konserin yapıldığı Gündoğdu Meydanının büyüklüğü göz önüne alındığında konsere bu sayıda kişinin katılması mümkün değil.

2021 verilerine göre İzmir’in nüfusu 4 milyon 400 bin civarında. Bu durumda şehrin yarısı ya da 3 milyon iddiasına göre üçte ikisinin konsere katılması mümkün görünmüyor.

Diğer yandan Gündoğdu Meydanında konserin yapıldığı bölge Google haritalardan işaretlendiğinde alanın metrekaresi ölçülebiliyor ve konser alanı yaklaşık 60 bin metrekare olarak belirleniyor. Çok yoğun kalabalıklarda metrekareye 5 kişi sığdığı düşünüldüğünde, meydanın alabileceği insan sayısı 300 bin olarak tespit edilebilir. Alanlara sığabilecek insan sayısı hakkında fikir veren mapchecking.com adlı internet sitesi de haritada meydan ve konser alanı işaretlendiğinde, alana, her bölgesi aynı yoğunlukta yani metrekarede 5 kişi olsa dahi yaklaşık 370 bin kişi sığabiliyor.

İzmir Emniyet Müdürlüğü, Tarkan Konserine yaklaşık 300 bin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise 500 bin kişi katıldığını ifade etti.

Sonuç olarak konserin yapıldığı meydanın büyüklüğü, İzmir’in nüfusu ve yetkili kurumların açıklamaları göz önüne alındığında Tarkan konserine 2 milyon kişinin katılması mümkün görünmüyor. İddiaya kaynaklık eden ve kullanıcılar tarafından sağlıksız bilgilerin de girilebildiği Wikipedia’daki listeden Tarkan Konserine 2 milyon kişinin katıldığı bilgisi de kaldırıldı.

İlgili İçerik  Paşinyan'ın Azerbaycan Anlaşması Sonrası Dayak Yediği İddiası

Selçuk Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Dijital medya üzerine çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde analiz, yazılım ve görsel tasarım editörü olarak görev yapıyor.