Cinsel organa benzetilen heykellerin CHP’li Belediye tarafından yapıldığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, erkek cinsel organına benzetilen heykellerin olduğu bir fotoğraf paylaşarak, heykelleri CHP’li Ardahan Belediyesinin yaptırdığını öne sürdü. Daha sonra hesabını korumaya alan ancak ekran görüntüsü alınarak farklı hesaplar tarafından Twitter’da paylaşılan iddia doğru değil.

Fotoğraf ve videoların internette daha önce hangi bağlamda kullanıldığını tespit etmek için kullandığımız tersine görsel arama yöntemiyle araştırma yapıldığında, fotoğrafın Fas’ta çekildiğine dair bilgilere ulaşılıyor.

Fas merkezli haber kuruluşu Morocco World News’in internet sitesinde yer alan 2020 tarihli haberde, Kenitra adlı şehre bağlı sahil kasabası Mehdiye’de yapılan heykellerin halktan tepki gördüğü belirtiliyor. Erkek cinsel organına benzetilen heykellerin, tepkiler üzerine yetkililer tarafından kaldırıldığı ifade edilirken, yıkım anında çekilmiş fotoğraflara da yer verilmiş.

İngiliz Daily Mail Gazetesi ve farklı haber sitelerinde de heykellerin Fas’ta yapıldığı ve halkın pornografik görünümü nedeniyle tepkisinin artması üzerine yıkıldığı bilgisine yer veriliyor.

İlgili İçerik  Kemal Kılıçdaroğlu'nun iftardan sonra rakı içtiği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Doğruluk kontrolü ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.