Pakistan’da İslam’a aykırı olduğu için ağaçların söküldüğü iddiasıZafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Yücel, Twitter’da bir video paylaşarak, Pakistan müftüsünün İslam’a aykırı olduğu yönündeki fetvasının ardından halkın ağaçları söktüğü iddiasında bulundu.

13 binden fazla beğeni alan ve 400 binden fazla izlenen videoda, bir grup insanın öfkeli bir şekilde yeni dikilmiş fidanları söktüğü görülüyor ancak olayın İslami hassasiyet ya da bir fetva ile ilgisi bulunmuyor.

Öncelikle Seyit Yücel’in iddiasındaki ifadelere bakalım:

“Videodaki mevzu şu: Pakistan müftüsü fetva vermiş, “Çöller Allah’ındır isteseydi orayı da ağaçlandırırdı”demiş. Bu fetva üzerine Pakistanlılar büyük bir öfkeyle dikilen ağaçları söküyor ve çöp ediyorlarmış. Cahilleri sevk ve idarede dini kullanmak dünyanın her yerinde geçerli”.

İddianın kaynağı bir video olduğu için ilk olarak görüntüden bir ekran görseli alarak tersine görsel arama ile internette arattık ve aynı iddianın daha önce de çok sayıda kullanıcı tarafından ortaya atılması üzerine yazılmış ve iddiayı çürüten analizlere ulaştık.

İddia daha önce de çürütülmüş

Hindistan merkezli doğrulama kuruluşu Alt News’in ortaya koyduğu kanıtlardan da anlaşıldığı üzere olayın İslami bir hassasiyet ya da bir fetva ile ilgisi bulunmuyor. Ağaçların sökülme nedeni Pakistan’da iki aşiretin arazi anlaşmazlığı.

Samaa TV’nin olayın gerçekleştiği tarih olan 9 Ağustos 2020 yılında yayınladığı haberde, olayın ayrıntıları şöyle anlatılmış:

Hayber’deki Mandi Kass’ın bazı sakinleri, Pazar günü ülke çapındaki dikim çalışmalarının bir parçası olarak hükümet tarafından dikilen ağaçları kasten söktü. Şahıslar, yönetimin ağaçları tartışmalı bir araziye izinleri olmadan diktiğini söyledi ve hükümeti protesto etti“.

İlgili İçerik  Türkiye'de İlk Koronavirüs Vakasının IMF'nin Yardım Açıklamasından Hemen Sonra Açıklandığı İddiası

Gerçek neden: Aşiretler arası arazi anlaşmazlığı

Pakistan merkezli yayın kuruluşu The News’in internet sitesinde yayınlanan haberde de görüntüler aynı açıklamalarla verilerek arazi anlaşmazlığı nedeniyle ağaçların söküldüğü ifade ediliyor.

Orijinali İngilizce olan haber, otomatik olarak Türkçeye çevirilmiştir.

Dawn adlı haber kuruluşuna konuşan bir bölge yetkilisi, iki güçlü aşiret arasında arazinin mülkiyeti konusunda bir anlaşmazlık olduğunu söyledi ve “Kampanya açılışında taraflardan biri oradaydı, diğeri ise kampanyadan habersizdi ve fidanları kökünden söktü” dedi.

Farklı kaynakların verdiği haberlere göre ağaçların sökülmesinin nedeni arazi anlaşmazlığı. Hiçbir güvenilir kaynakta Pakistan müftüsü tarafından verilmiş bir fetva ya da çöle ağaç dikmenin İslam’a aykırı olması nedeniyle ağaçların söküldüğüne dair bir bilgi yok.

Görüntüyle birlikte dolaşıma giren bilgilerin uydurulduğu anlaşılıyor.