Ak Parti’nin Türk vatandaşı olan Araplar için Arapça seçim videosu hazırladığı iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, bir video yayınlayarak Ak Parti’nin Türk vatandaşlığına geçen Arapların Ak Parti’ye nasıl oy vereceğini gösteren bir animasyon film hazırladığını iddia etti. 10 binden fazla etkileşim alan iddia doğru değil.

Video Temmuz 2022’de yayınlanmış ancak yeniden gündeme geldi. 2 milyondan fazla izlenen ve Arapça seslendirme yer alan videoda bir kişinin seçimde Ak Parti’ye nasıl oy vereceği anlatılıyor ancak videonun Ak Parti tarafından Türk vatandaşlığına geçen Araplar için hazırlandığı doğru değil.

Videodan bir ekran görseli alınarak tersine görsel arama yapıldığında, videonun 2019 yılında yerel seçimler öncesi hazırlandığı ve orijinalinin Türkçe olduğuna dair haberlere ulaşılıyor. Temmuz 2022’de yayınlanan haberde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, videonun Türkçe hazırlandığını belirtiyor. Bu bilgiden yola çıkarak internette anahtar kelimelerle (Ak Parti 2019 seçimleri animasyon filmi) arama yapıldığında videonun 2019 yılındaki yerel seçimler öncesi sandık kurulunda neler yapılması gerektiğini anlatan bir animasyon olarak Türkçe olarak yayınlandığı görülüyor. Videoya Youtube’dan da ulaşılabiliyor.

Arapça videonun Ak Parti tarafından hazırlanmış ve yayınlanmış olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmıyor.

Yayınlayan hesap açıklama yapmıştı

Videoyu Temmuz 2022’de yayınlayan Haber Report adlı hesap, Arapça dublajın Arap dernekler tarafından yapıldığı yönünde bir açıklama paylaşımı yaptı ancak videoyu kaldırmadı. Bu nedenle animasyon filmle ilgili paylaşımın, tarihine ve altındaki açıklamaya bakılmadan yeniden dolaşıma girdiği anlaşılıyor.

Doğrulama platformu Malumatfuruş da, Arapça videonun Ak Parti tarafından hazırlanmadığına dair bir analiz yayınlamıştı.

İlgili İçerik  Christiano Ronaldo'nun Arapça konuştuğu iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.