Özel Üniversitelerde Okuyan Öğrencilerin Karşılıksız Burs Alabildiği İddiası
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yüksek öğrenim öğrencilerine verdiği karşılıksız burslara özel üniversitelerde okuyan öğrencilerin başvurabildiği iddiası doğru.

Kredi Yurtlar Kurumunun internet sitesinde, karşılıksız bursların hangi şartlarda verileceği açıklanıyor. Burs almak için lisans ve ön lisans öğrencisi olma şartı belirtilirken devlet üniversiteleriyle ilgili herhangi bir vurgu yapılmıyor.

Yine burstan yararlanamayacak öğrencilerle ilgili bilgilerin verildiği bölümde vakıf üniversiteleriyle ilgili herhangi bir ibare yer almıyor.

Sonuç olarak Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği karşılıksız buralardan vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler, burslu ya da burssuz eğitim almalarına bakılmaksızın faydalanabiliyor ancak kurum, şehit ve gazi yakınları, engelliler gibi bazı öncelikli kategorilerin yanı sıra yaptığı araştırma ile karşılıksız bursun ihtiyaç sahibi öğrencilere verildiğini belirtiyor.

Analiz: Ali Osman Ergen

 

Kaynaklar

– Yurt-Kur’un burs başvuru şartları

http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2441/2390/GenelBilgiler

 

 

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir  İBB Meclisi'nin Cemevlerine İbadethane Statüsü Vermediği İddiası
Editör Ekibi
Editör Ekibi

Geleneksel ve Yeni Medyada yayınlanan şüpheli bilgileri araştıran bağımsız doğrulama platformu Doğruluğu Ne? ekibinin editör ekibi.