New York’taki Türkevinin vakıflara ait olduğu iddiasıABD’nini Newyork şehrinde yapılan Türkevi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guiteres’in katıldığı törenle açıldı. Birleşmiş Milletler merkezinin karşısında yer alan 171 metre yüksekliğindeki binanın bazı vakıflar için yapıldığı iddia edildi. Bir kullanıcı binden fazla beğeni alan Twitter paylaşımında Türkevi’nin yapımı için Kızılay üzerinden bazı vakıflara para aktarıldığını ve Türken vakfının binayı yaptığını öne sürdü ancak iddia doğru değil.

Türkevi binasıyla ilgili internette araştırma yapıldığında, güvenilir kaynaklarda binanın tarihçesiyle ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

2019 yılında Dr. Işıl Acehan’ın yayınladığı yazıda IBM firmasına ait olan binanın 1977 yılında Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in girişimiyle 2,3 milyon dolara (bazı kaynaklara göre 3 milyon dolar) satın alındığı bilgisi yer alıyor. Acehan, 11 katlı binanın tüm resmi kurum temsilciliklerini bir araya getirmesi için devlet tarafından satın alındığını aktarıyor.

Dr. Acehan’ın Forumusa’da yayınlanan yazısındaki ilgili bölüm

Dünya Gazetesi Yazarı Vahap Munyar da, inşaat sürerken yazdığı yazıda aynı bilgilere yer veriyor. Munyar, Ali Babacan’ın dışişleri bakanı olduğu dönemde binanın yanındaki restoran arsasının da Türkevine dahil edildiğini, yeni bina yapımı için TOBB ile anlaşma imzalandığını ancak daha sonra binayı devletin yapma kararı aldığını aktarıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da açılışta yaptığı konuşmada binanın Süleyman Demirel ve Çağlayangil tarafından devlete kazandırıldığını, bu arsadaki binanın 2017 yılında yıkılarak yerine yeni binanın yapıldığını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı da, BM daimi temsilciliği ve konsolosluğun kullanımına verilmek üzere Türkevi binasının yapımı için 16 Mayıs 2017 yılında sözleşme imzalandığını belirtmişti. İnşaatı yapan İçtaş Firmasının internet sitesinde de sözleşmeye ilişkin aynı bilgiler yer alıyor.

Türken Vakfı, Kızılay ya da Ensar Vakfının internet sitelerinde araştırma yapıldığında da Türkevi’nin yapımı, sahipliği ya da kullanımıyla ilgili bir bilgiye ulaşılamıyor. Vakfın New York’ta devam eden bir yurt inşaatı devam ediyor ancak Türkevi ile bu binanın bir ilgisi bulunmuyor.

İlgili İçerik  On Numara Çekilişinde Rakamların Önceden Söylendiği İddiası

Yapılan doğruluk kontrolü sonucunda binanın Türkiye Cumhuriyetine ait olan arsada devlet tarafından yaptırıldığı ve vakıflara ait olmadığı anlaşılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.