Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aziz Sancar’ın elini indirdiği iddiasıSosyal medyada aralarında gazetecilerin de bulunduğu bazı kullanıcılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Teknofest’te bir araya geldiği Nobel ödülü sahibi bilim insanı Aziz Sancar’a müdahale ederek elini kaldırmasını engellediğini ve aşağı indirdiğini iddia etti. İddialarla birlikte paylaşılan videoda Erdoğan’ın Sancar’ın elini indirdiği görülüyor ancak iddia doğru değil.

Videoyu ilk olarak Comrade Tevfikov adlı kullanıcının paylaştığı ancak kullanıcıların gerçek zannederek paylaşması üzerine Onedio gibi yüksek takipçili kullanıcılar tarafından yayıldığı anlaşılıyor.

Video tersten oynatılıp kaydedilmiş

Teknofest 2021’in ödül töreniyle ilgili törenin canlı yayın kaydına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Youtube kanalından ulaşılabiliyor. Görüntünün 1.16.37 süresi itibariyle Erdoğan ve Sancar’ın birlikte oldukları ve Erdoğan’ın Sancar’ın elini indirmediği, aksine el sallaması için havaya kaldırdığı görülüyor.

Görüntünün tersten oynatılarak kaydedildiği ve el kaldırma görüntüsünün manipüle edilerek Erdoğan’ın Sancar’ın elini indirmiş gibi gösterildiği anlaşılıyor.

Gazeteci Zafer Arapkirli görüntünün manipüle edildiği uyarısının yapılması üzerine paylaşımını sildi ve özür diledi.

Güncelleme: Zafer Arapkirli’nin özür paylaşımı eklendi.

İlgili İçerik  Bursa'da inşaat şirketinin "helal ev" vaadiyle dolandırıcılık yaptığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.