Koronavirüs’ü yenip hastaneden çıkan kişinin kutlama sırasında vurulup öldüğü iddiası?Sosyal medyada paylaşılan ve bir kişinin kaza kurşunuyla öldüğü görülen videodaki kişinin Koronavirüs tedavisi gördüğü ve hastalığı yenip evine döndüğünde yapılan kutlama sırasında öldüğü iddia edildi. Bu gönderilerden biri yaklaşık 400 kez paylaşılırken Yeniçağ Gazetesi de internet sitesinde iddiaya yer verdi.

Ancak iddia doğru değil. Tersine görsel arama yöntemiyle görüntü araştırıldığında Dubai’den yayın yapan Orient TV’nin haberi yayınladığı görülüyor. Haberin ayrıntısında Ürdün’de hapishaneden çıkan bir kişinin evine geldiği sırada sokakta ateş edenler tarafından öldürüldüğü ifade ediliyor. Arap dünyasından bir çok haber kaynağında ve Youtube kayıtlarında aynı bilgiler bulunuyor.

Buradaki anahtar kelimelerle yapılan aramada, Türkiye’de de videonun haber yapıldığı ve olayın Ürdün’de yaşandığı bilgisine yer verildiği görülüyor.

İhlas Haber Ajansı’nın Amman’dan aktardığı haberinde şu bilgiler veriliyor.

Ürdün’de hapishaneden çıkan Sari Al Wardat isimli bir kişi için kutlama düzenlendi. Kutlama sırasında Wardat’ın akrabası havaya ateş açtı. Kutlama anlarında havaya ateş açan şahıs, hapishaneden çıkan Wardat’ı yanlışlıkla vurarak ağır yaraladı. Hastaneye kaldırılan Wardat yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken kurşun sıkan akrabası polis tarafından gözaltına alındı.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Irak’ta bir kişinin Koronavirüs tedavisini yendiği için yapılan kutlama sırasında değil cezaevinden çıktıktan sonra akrabası tarafından yanlışlıklı vurulduğu ve olayın Ürdün’de yaşandığı anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

İddianın yer aldığı paylaşımlar ve Yeniçağ Gazetesinin haberi

twitter.com/CYaltirak/status/1251120922620301316?s=20(yeni sekmede açılır)

twitter.com/ebugargamel/status/1251094118224277509?s=21(yeni sekmede açılır)

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/koronayi-yendi-kaderini-yenemedi-275513h.htm

Olayın Ürdün’de yaşandığına dair Ortadoğu kaynaklı haber ve kayıtlar

https://al-marsd.com/449304.html

facebook.com/Orient.Tv.Net(yeni sekmede açılır)

https://www.youtube.com/watch?v=KRM55LTtTpk

Türkiye’de videoyla ilgili yapılan haberler

turkiyegazetesi.com.tr/yasam/696883.aspx(yeni sekmede açılır)

ihavideo.com.tr/Video/Detay/1295515-hapishaneden-cikti-kutlama-sirasinda-yanlislikla-vurularak-oldu(yeni sekmede açılır)

İlgili İçerik  Simpsons dizisinde George Floyd'un öldürülme sahnesi var mıydı?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.