Mültecilerin Taksim’deki bombalı saldırıyla dalga geçtiği iddiasıSosyal medyada birçok kullanıcı, bazı gazeteciler ve siyasetçiler, bir video paylaşarak mültecilerin İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırıyla dalga geçtiğini iddia ettiler. CHP Milletvekili Gürsel Tekin, videoyu paylaşırken şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi soruyorum TikTok’ta video çekip İstiklal Caddesi’nin ortasında, Türk milletinin acısıyla alay eden bu insan müsvetteleri hakkında bir işlem yapıldı mı? Hem bu ülkeye gelecekler, hem bu milleti aşağılayacak, hakaret edecekler. Tahammülümüz kalmadı“.

Video saldırıdan önce yayınlanmış

Videodaki Tiktok hesabının sahibi Ayman Otman adlı şahsın aynı videoyu İnstagram hesabından da paylaştığı görülüyor. Paylaşımın 6 Kasım 2022’de yani 13 Kasım’daki Taksim saldırısından 7 gün önce yapıldığı görülüyor.

İddiayla ilgili ulaştığımız Filistinli Gazeteci ve Akademisyen Abduljawad Humaid, videodaki kişilerin bombalı saldırıyla ilgili herhangi bir ifade kullanmadıklarını, Taksim’de alışveriş yaptıklarında kapkaç olaylarıyla karşılaşma ihtimali olduğunu söylediklerini aktardı. Humaid, videonun çevirisinin şöyle olduğunu ifade etti:

“İstanbul’da en çok siniri bozan şeylerden biri, Taksimde bir tura çıkarken ve küçük bir şey görüp satın almak istediğinde…” (sonrasında poşeti kapıp kaçma hareketi gelir)

Anadolu Ajansı Teyit Hattı da videonun Taksim saldırısı öncesi yayınlandığını ortaya koydu. Gürsel Tekin Anadolu Ajansı’nın analizini alıntılayarak video saldırıdan önce yayınlandığı için sildiğini açıklayan bir paylaşım yaptı.

Göç İdaresi Başkanlığı da, şahıslardan ikisinin saldırı öncesi bir tarihte ülkeden ayrıldığını, saldırıyla ilgisi olmasa da Türkiye’nin hassasiyetini gözetmedikleri için videoyu paylaşan kişinin de sınır dışı işlemlerinin sürdüğü bilgisini paylaştı.

İlgili İçerik  Edirne'de bir gencin Suriyelileri Atatürk heykeli önünde topladığı iddiası

Çektikleri video ile Taksim saldırısıyla dalga geçtikleri iddia edilen kişilerin mülteci ya da göçmen değil Filistinli turistler olduğu, videonun saldırıdan bir hafta önce, 6 Kasım 2022’de yayınlandığı ve videoda saldırıya dair bir ifade kullanmadıkları anlaşılmıştır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.