100 Bin Suriyeli’nin Öğretmen Olarak Atanacağı İddiası100 bin Suriyeli’nin kadrolu öğretmen olarak atanacağı iddiası doğru değil.

Sosyal medya platformu Twitter’da bir kullanıcı tarafından “100 bin Suriyeli mültecinin KPSS aranmaksızın memur olarak devlet kadrolarına yerleştirileceği” iddia edildi. Kullanıcı kararın Resmi Gazete’de yayınlandığını da öne sürdü. Paylaşım 2300’den fazla beğeni alırken ve 1600’den fazla kullanıcı tarafından yeniden paylaşıldı.

Suriyeli mültecilerin Türkiye’de memur olması imkansız. Memur olmak için aranan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Bu nedenle Suriyeli mültecilerin kadrolu olarak öğretmenlik yapması imkansız. Devlet Memurluğu Kanunun 48. maddesinde bu şart belirtiliyor.

Ayrıca Resmi Gazete’nin iddianın ortaya atıldığı gün ve öncesindeki sayıları incelendiğinde böyle bir kanun, yönetmelik ya da kararın yayınlanmadığı görülüyor.

Suriyeliler’in kadrolu memur ya da öğretmen olarak atanması için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekirken, geçici koruma statüsünde yaşayan Suriyeliler, genellikle kamplarda, belli ölçülerde de şehirlerde yaşayan çocukların eğitimi için eğitici olarak görevlendiriliyor. Mülteciler ve yabancılar sık sık yalan/sahte haberlerin konusu olduğu için Mülteciler Derneği de Suriyeliler’in öğretmen olarak atandığı iddiasıyla ilgili bir açıklama yapmış ve Arapça ve Türkçe bilen Suriyeliler’in, Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitim faaliyetlerinde eğitici olarak görev yaptığını ve bu eğiticilerin ücretlerinin Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından belirtmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu konuda koordinasyon görevini yürütüyor.

Diğer yandan Türk vatandaşı olan Suriyeliler’in öğretmen olması kanuni bir hak ancak onların da KPSS’ye girmeden öğretmen olmaları mümkün değil. Türkiye’de şu ana kadar aileleriyle birlikte vatandaşlığa alınan Suriyeli sayısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Aralık 2019’da 110 bin kişi açıkladı. Bu açıdan da öğretmen olacağı iddia edilen sayının doğru olması imkansız.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonunda, Suriyeli mültecilerin (geçici koruma statüsünde) Türkiye’de kadrolu öğretmen olarak atanacağı iddiasının yanlış olduğu görülmektedir.

İlgili İçerik  "Kartallar kargaları oksijensiz bırakmak için yükseğe uçar" iddiası

Kaynaklar

– Devlet Memurluğu Kanunu

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.657.pdf

– Resmi Gazete sayıları

https://www.resmigazete.gov.tr/

– Mülteciler Derneğinin açıklaması

https://multeciler.org.tr/95-suriyeli-ogretmen-goreve-atandi-iddiasi/

– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-cumhurbaskani-erdogandan-onemli-aciklamalar-41394076

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi