Katar’a giden 558 yabancının turnuvanın ilk günü Müslüman olduğu iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, Katar’da düzenlenen Dünya Kupası için ülkeye giden 558 kişinin turnuvanın ilk gününde Müslüman olduğunu iddia etti. 10 binden fazla etkileşim alan paylaşımda taraftarlara İslam’ı anlatan broşürler de dağıtıldığı öne sürüldü.

Paylaşımdaki ilk iddiaya, yani 558 kişinin müslüman olduğuna kaynak olarak bazı Arap kullanıcılar ve din adamı olduğunu iddia eden kişilerin paylaşımları gösterildi. Faisal Al Hashemi adlı kişi yayınladığı videoda Dünya Kupası başlamadan önce 558 kişinin bir hafta içinde müslüman olduğunu iddia ediyor.

Al Hashemi adlı kişinin konuşmasının Gazeteci Abdeljawad Humaid tarafından yapılan çevirisi şöyle:

Yüce Allah’a şükürler olsun ki, yalnızca bu hafta boyunca, geçen Cumadan bu Cumaya kadar 558 kişi islam’a girdi. Buna peygamberin ve İslam’ın Sünnetini destekleyerek, vererek ve yayarak sebep oldunuz.Dünya Kupası henüz başlamamış olsa bile oldu! Öyle düşünün. Dünya Kupası’nda taraftarların kabulü için bir misafir masası hazırladılar. Şimdi kardeşim ve ben Suudi Arabistan’daki El-Hasa bölgesine gidiyoruz, hurma, kahve, çay ve Arap misafirperverliği alacağız, böylece onları ağırlıyor ve cesaretlendiriyor, cömertliğimizi, dinimizi ve İslam’ın lütfunu tanıtıyoruz.

Al Hashemi’nin Dünya Kupasına gelenlerin müslüman olduğuna dair bir ifadesi bulunmuyor.

Bu paylaşımlara yapılan yorumlardan birinde Suudi Arabistan merkezli bir kuruluşun İslam’a geçenlerin istatistiklerini sitesinde yayınladığı bilgisi verilmiş. ediaalogue.info adresli siteye bakıldığında dünya genelinde bir hafta içinde müslüman olanların sayısını verdiği görülüyor. Sitede müslüman olduğu bilgisi verilen kişilerin ülkeleri de dünya haritası üzerinde işaretlenmiş ve 186 ülkeden insanların müslüman olduğu ifade edilmiş.

İddianın bu istatistikten kaynaklandığı, Dünya Kupası ya da Katar ile ilgisi olmadığı, dünya genelinde bir haftada müslüman olanların sayısını verdiği anlaşılıyor. Ayrıca site bu istatistiği nasıl tuttuğunu da açıklamıyor.

İlgili İçerik  Türkiye'ye 3 milyon yeni göçmen geleceği iddiası

Erdem Özveren adlı profilin bir diğer iddiası ise Katar’da maçlara giden taraftarlara hediye edilen çantalarda 8 dilde İslam’ı anlatan kataloglar olduğuydu. Ancak çok sayıda paylaşımda çantaların içinde ne olduğu gösterilmiş. Çantalarda İslam’ı tanıtan kataloglar değil tişört, mis kokusu, şal, minyatür ve maskot gibi eşyalar bulunuyor.

Aynı iddiayı paylaşan Malezyalı Din Adamı Dr. Zakir Naik’i taklit eden bir hesaba çantalarda ne olduğuna dair verilen videolu cevap yukarıda görülüyor. Katar tarafından İslam’ı anlatması için Dünya Kupasına davet edilen tanınmış din adamı Zakir Naik’in gerçek hesabında böyle bir paylaşım bulunmuyor.

İddiada yer alan stadyum çevresinde alkol satışının yasak olduğu, caddelere ve otellere barkod yerleştirilerek İslam’ın tanıtıldığı ifadesi ise doğru. “Medeniyetimizi keşfet” başlıklı barkodun yer aldığı site açıldığında farklı dillerde İslam dini tanıtımları olduğu görülüyor.

Caddelere ve otel girişlerine konulan hadislerden biri.

Sonuç olarak Dünya Kupası için Katar’a giden 558 kişinin müslüman olduğu ve taraftarlara stadyumda İslam’ı tanıtan broşürler dağıtıldığı iddiası doğru değil. Katar’da caddelere Hazreti Muhammed’in sevgi ve hoşgörü temelli sözlerinin yer aldığı pankartlar asıldığı ve otellerde İslam’ı tanıtan barkodlar olduğu doğru.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.