Katar’daki Dünya Kupası açılışında Kuran okunduğu iddiasıTürkiye’de ve başka ülkelerdeki sosyal medya paylaşımlarında, Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nın açılışının Kur’an-ı Kerim tilaveti eşliğinde yapıldığı iddia edildi. Stadyumda bir çocuğun Kuran okuduğu görülen videonun yer aldığı paylaşımlar on binlerce etkileşim aldı ancak iddia doğru değil.


Görüntüden bir ekran görseli alarak tersine görsel arama yaptığımızda videonun 2021 yılında kaydedildiğine dair haberlere ulaşılıyor. Cezayir merkezli bir haber sitesinde yer alan haberde Katar’da Dünya Kupası için yapımına başlanan ve Ekim 2021 yılında tamamlanan Al-Thumama adlı stadyumun açılışında Kuran-ı Kerim okunduğu bilgisine yer veriliyor.

Doha News adlı haber kuruluşunun 24 Ekim 2021 tarihli Twitter paylaşımında da Dünya Kupası için yapılan Al Thumama Stadyumunun açılışında çocukların Kuran okuduğu belirtiliyor. Tribünlerde de yabancılar değil Katarlı futbolseverler yer aldı. Al Rayyan TV’nin paylaştığı geniş videoda da çocukların açılışta Kuran okuduğu bölüm yer alıyor.

Bu açılış töreni sonrası ilk maç da Al Rayyan ve Al Sadd takımları arasında oynandı.

Sonuç olarak, çocukların Kuran okuduğu görülen videonun Dünya Kupasının açılış töreninden değil 2021 yılında Katar’da yapımı tamamlanan stadyumun açılışında kaydedildiği anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Gaziantep'de deprem sonrası 14 TL'ye ekmek satıldığı iddiası