Milli Piyango Büyük İkramiyesinin, Çekilişi Yapan Notere Çıktığı İddiasıMilli Piyango büyük ikramiyesinin çekilişi yapan notere çıktığı iddiası doğru değil.

Twitter’da bir çok kullanıcı, 31 Aralık akşamı yapılan Milli Piyango çekilişleri sırasında, çekilişi yapan heyet içinde yer alan bir kadının yanındaki bir kişiye “sus işareti” yaptığını, aynı kadının daha sonra 20 milyonluk liralık çeyrek bilet ikramiyesini alan noter olduğunu öne sürdü. Bu paylaşımlardan biri, 4 bin 800 kullanıcı tarafından beğenilirken, 2 bin 300 kez paylaşıldı.

Çeki aldığı iddia edilen kişinin fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile tarandığında Milli Piyango’nun çeyrek biletin kazananlarına temsili çek verdiği haberleriyle karşılaşılıyor. Çekiliş akşamı ve çek verme programındaki fotoğraflarda yer alan kadının Milli Piyango İkramiye ve Çekilişler Daire Başkanı Ayşe Bulduk olduğu ve ikramiye kazanan talihli adına temsili çeki kamu bankasının yetkilisine verdiği anlaşılıyor. 

Bulduk, Bursa ve Gaziantep talihlilerinin biletlerini kuruma sunduğunu ve ikramiyelerinin bankaya yatırıldığını ifade ediyor. Bulduk’un ismi, Milli Piyango İdaresinin internet sitesinde yer alan teşkilat şemasında da yer alıyor.

Yaptığımız doğruluk kontrolüne göre, Milli Piyango çekilişi sırasında heyette bulunan kadının noter olmadığı, bu kişiye ikramiye çıkmadığı, İkramiye ve Çekilişler Daire Başkanı Ayşe Bulduk olduğu anlaşılan kişinin temsili çeki alan değil veren isim olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– Büyük ikramiyenin çekilişi yapan notere çıktığı iddiasıyla ilgili paylaşımlar

https://twitter.com/kacsaatolduturk/status/1212370389902475264

https://twitter.com/gh_voltage/status/1212742818822787074?s=20

– Milli Piyango talihlilerine çeklerinin verildiğiyle ilgili haberler

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/milli-piyango-talihlileri-paralarini-aldi-5544168/

https://www.sabah.com.tr/yasam/2020/01/03/talih-kusu-iscilere-kondu

– Milli Piyango teşkilat şeması

http://www.mpi.gov.tr/node/themes/bluemasters/documents/organizasyonsema.pdf

İlgili İçerik  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın altınlarını İsviçre'ye taşıdığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğrulama ekibinde görsel analiz ve içerik editörü olarak olarak görev yapıyor. Yazılım, yeni medya, tiyatro ve seslendirme alanlarına ilgi duyuyor.