Milli Piyango’da Kazanan Numaranın Çekilişten Önce Yayınlandığı İddiasıHürriyet Gazetesinin Milli Piyango büyük ikramiyesini kazanan numarayı çekilişten önce alt yazı ile yayınladığı iddiası doğru değil.

Twitter’da bir kullanıcı, Hürriyet Gazetesi logosu olan bir video paylaşarak “daha numaralar düşmeden kazanan rakam ekrana düştü” ifadeleriyle piyango çekilişinde hile olduğunu iddia etti. Paylaşım 11 bin 400 beğeni alırken 4 bin 100 kez paylaşıldı.

Hürriyet Gazetesinin internet sitesindeki video haberler bölümünde bu videoya ulaşılabiliyor. 

Videonun sağ üst köşesinde Hürriyet Gazetesinin logosu ve altta büyük ikramiyenin çıktığı bilet numarası yazılı bir bant bulunuyor. İddiaya kaynak olarak gösterilen videonun bu videodan alındığı ve sonundaki tanıtım görselinin de kesildiği anlaşılıyor.

Yani bu videonun canlı yayın sırasında siteye kaydedilmediği siteye sonradan yüklenmiş olduğu görülüyor. Hürriyet TV’nin video haberlerinin tümümde alt bandın benzer şekilde videonun başında girdiği, 6-7 saniye sonra da çıktığı görülüyor.

Videonun kaynağıyla ilgili araştırma yapıldığında, muhabirin “Canlı yayında aktarıyoruz” ifadesinden yola çıkarak Milli Piyango İdaresinden bir canlı yayın yapıldığı, muhabirin elindeki mikrofonda kısmen görünen “D” harfinden yola çıkarak DHA’nın çekilişle ilgili yayını olduğu anlaşılıyor. Anahtar kelimeler ile arama yapıldığında Youtube’da bir video ile karşılaşılıyor. Hürriyet’in yayınladığı videonun DHA tarafından Youtube’da yayınlanan video olduğu görülüyor. Videoda yayın hatalarıyla birlikte çekiliş anlarının tamamının kaydedildiği görülüyor ancak herhangi bir alt yazı bulunmuyor.Bir çok güvenilir haber kaynağının internet sitesinde de AA ve İHA’nın da canlı yayın kayıtları bulunuyor. Ayrınca Hürriyet Gazetesinin videosunun çekiliş anında değil yaklaşık 15 dakika sonra yüklendiği anlaşılıyor. Büyük ikramiye çekilişi saat 20.40’da yapılırken videonun saat 20.55’de yüklendiği görülüyor.

 

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonunda Hürriyet Gazetesinin büyük ikramiye çekilişinden önce kazanan numarayı yayınlamadığı, gazetenin internet sitesindeki videonun DHA’nın canlı yayın kaydından alındığı, 2 dakika 59 saniye olan videonun 49 saniyelik bölümünün alındığı ve sonradan alt yazı ile numaranın eklendiği anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Camide protokol yolu ve özel koltuklar hazırlandığı iddiası

Kaynaklar

– Hürriyet Gazetesinin kazanan numarayı önceden yayınladığı iddiasıyla ilgili paylaşım

https://twitter.com/cnsz_4446/status/1212247179789848577?s=20

– Hürriyet Gazetesinin internet sitesindeki video haber

http://www.hurriyet.com.tr/video/buyuk-ikramiye-1358490-numarali-bilete-cikti-41410026

– DHA’nın YouTube sayfasındaki canlı yayın kaydı videosu

https://www.youtube.com/watch?v=mvG50Ho9kZs&feature=emb_err_watch_on_yt 

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğrulama ekibinde görsel analiz ve içerik editörü olarak olarak görev yapıyor. Yazılım, yeni medya, tiyatro ve seslendirme alanlarına ilgi duyuyor.