ATV’deki Dizide Atatürk Resminin Sansürlendiği İddiasıATV’de yayınlanan “Kimse Bilmez” adlı dizide Atatürk portresinin sansürlendiği iddiası doğru değil.

İnstagram’da bir kullanıcı, ATV’de yayınlanan Kimse Bilmez adlı dizinin 24. bölümünün 95. dakikasının 35. saniyesinde Atatürk portresinin sansürlendiğini iddia ederek diziden alınmış ekran fotoğraflarını paylaştı. Atatürk portresinin blur olarak bilinen bulanıklaştırma yöntemiyle kapatıldığı görülürken, paylaşım 9 binden fazla beğeni aldı.

Şarkıcı Gökhan Özoğuz’un iddiayı gündeme getirdiği paylaşım da 16 binden fazla beğeni aldı. Bir çok kullanıcı aynı iddiayı sosyal medyada paylaşırken bazı gazeteler de bunu haberleştirdi.

Dizinin ilgili bölümü internette arandığında Youtube’da dizinin resmi hesabı olduğu ve bölümlerin tamamının burada paylaşıldığı görülüyor. 24. bölümde belirtilen süreye bakıldığında da Atatürk portresinin üzerinde bulanıklaştırma yapıldığı görülüyor.

Ancak sahnenin başında ve bulanıklaştırılmış planın hemen sonrasında gelen geniş plan çekimde Atatürk portresinin açık şekilde olduğu görülüyor.

 

Doğruluğu Ne? ekibi olarak yaptığımız detaylı inceleme sonunda, kapıdaki camın üzerine yansıyan bir görüntü olduğunu fark ettik ve video edit programı ile görüntüyü yavaşlattığımızda bir çekim hatası olduğu ortaya çıktı. Çekim ekibinde yer alan ve büyük ihtimalle ışıkçı olan bir çalışanın cama görüntüsünün yansıdığı, bu nedenle Atatürk portresinin hemen yanındaki bu yansımanın seyirci tarafından fark edilmemesi için üzerine montaj sırasında blur (bulanıklaştırma) yapıldığı görülüyor.

 

 

Konuyla ilgili yayınlanan haberlerde dizinin yönetmeni Kartal Çidamlı’nın açıklaması da bulunuyor. Çidamlı da yansıma nedeniyle montajda sahneye müdahale ettiklerini belirtiyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Atv’de yayınlanan dizide Atatürk portresinin değil ekipten bir kişinin cama yansıyan görüntüsünün kapatılması amacıyla görüntünün bulanıklaştırıldığı anlaşılmaktadır.


  • Not: Dizinin yönetmeninin açıklaması doğruluk kontrolü yapıldıktan sonra fark edilmiş ve yayınlandıktan sonra analize eklenmiştir. Yansıma ayrıntısı ekibimiz tarafından doğruluma sırasında fark edilmiştir. 

Kaynaklar

İlgili İçerik  İtalyan Doktor Stefano Montanari'nin Aşı İddiaları

– İnstagramda iddiayı gündeme getiren paylaşım

https://www.instagram.com/p/B6kg7Cyl-H_/?igshid=1q0ne5jqq958r

– Kimsel Bilmez dizisinin 24. bölümü YouTube kaydı

https://www.youtube.com/watch?v=Fuv6bYBPMb0&feature=youtu.be&t=5729

– İddiaya konu olan sahnenin yavaşlatılmış ve işaretlenmiş görüntüsünün olduğu Doğruluğu Ne? videosu

https://www.youtube.com/watch?v=yowsDTwjmWc

– Sözcü Gazetesinin dizinin yönetmeninin açıklamasıyla ilgili haberi

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/kimse-bilmez-dizisinde-ataturke-sansur-uyguladilar-aciklama-icin-uc-bolum-beklediler/

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.