Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’de Maske Sıkıntısı Yaşandığı İddiasıKoronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de maske sıkıntısı yaşandığı iddiası doğru değil.

Çin’de 2019 Aralık ayında başgösteren Yeni Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Bu nedenle nüfusu bir milyarın üzerinde olan ülkede maske sıkıntısı yaşanıyor. Dünyanın en büyük maske üreticilerinden de biri konumunda olan Çin, ihtiyacı karşılayamadığı için bir çok ülkeden talepte bulundu. Türkiye de o ülkelerden biri.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar Türkiye’den Çin’e maske ihracatı nedeniyle maske stoklarında sorun yaşandığını ve hastalar için maske bulunamadığını iddia etti.

İddiayı Demirören Haber Ajansı (DHA) da gündeme getirdi ve lösemi hastası Öykü Arin Yazıcı’nın Annesi Eylem Yazıcı’nın açıklamasına haberde yer verdi. Haberde Yazıcı, aldığı duyumları dile getirerek maskelerin Çin’e ihraç edildiğini belirtiyor.

Koronavirüs nedeniyle Çin ve farklı ülkelerden maske talebinde büyük artış yaşandığı doğru ancak Türkiye’de maske bulunamadığı iddiası doğru değil.

Salgın başladıktan sonra ihracat taleplerini değerlendiren Türkiye’deki maske üreticileri, Çin’den büyük bir talep geldiğini doğruluyor ancak başka siparişlere de cevap verdiklerini ve sektörün her geçen gün büyüdüğünü ifade ediyor. DHA’ya konuşan diğer üreticiler de üç vardiya çalıştıklarını ve ellerinde ürün olduğunu belirtiyor. 

Virüs salgınından korunmak için gerek basit maskeler gerekse bakteri tutucu özelliği olan maskelerin her ikisi de kullanılıyor. N95 olarak bilinen maske türünün kullanımı ise bu tür durumlarda daha etkili. Bu maskelerin stoklarıyla ilgili de sorun bulunmadığı, Avrupa’nın en büyük üreticilerinin yer aldığı Türkiye’nin talepleri karşılayabileceği belirtiliyor.

Eczacılarla görüşen Doğruluğu Ne? ekibi, stoklarda herhangi bir sorun olmadığı bilgisine ulaştı. Ayrıca medikal firmalarının stoklarında ve internetten satış yapan sitelerde de gerek cerrahi maskeler gerekse bakteri tutucu maskelerin satışının olduğu görülüyor. 

N95 tipi maskelerin önemli üreticilerinden biri de Türkiye’de bulunuyor. 3M firmasının internet sitesinde stokta ütün olduğu bilgisi yer alıyor ve sipariş verilebiliyor.

İlgili İçerik  Camide protokol yolu ve özel koltuklar hazırlandığı iddiası

 

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulunun üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da Türkiye’de şu anda sokağa çıkarken maske takılmasını gerektirecek ciddiyette bir durum olmadığını söylüyor. 

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Eraksoy da ihtiyaç olması halinde basit cerrahi maskelerin de Koronavirüs’e karşı yeterli olduğunu belirtiyor. N95 maskelerin koruyuculuğu ise daha yüksek ancak enfekte olan hastaların dışarıya virüsü bulaştırmaması için bu önlemler alınıyor. Yani dışarıdan gelecek bir virüsü önlemede her ikisi de yetersiz kalabiliyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Türkiye’de şu an sokağa çıkarken maske takmayı gerektirecek bir durum olmadığı, N95 maskeler gibi cerrahi maskelerin de koruyucu olduğu ve stoklarda herhangi bir sorun olmadığı anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– Maske bulunamadığı iddiasının yer aldığı haber

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/koronavirus-nedeniyle-oyku-arine-maske-bulunamiyor-41435906

– Maske üreticilerinin açıklamalarının yer aldığı haberler

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/cin-turkiyeden-200-milyon-maske-talep-etti/1720017

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/koronavirus-salgini-sonrasi-turkiyede-maske-stoklari-tukeniyor/1720363

https://www.haberturk.com/cin-turkiye-ye-sattigi-maskeleri-geri-aliyor-2568508-ekonomi

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/izmir/cinliler-guvenilir-maske-tercih-ediyor-41436175

– Satış yapan internet siteleri ve medikal firmaların stok bilgisi

https://www.medikal-saglik.com/n95-maske-3m-ffp3-ventilli-maskeedola-koruyucu-maske.html

https://urun.n11.com/medikal-malzemeler/3m-1826-cerrahi-maske-3-katli-lastikli-50-li-P360423633?gclid=CjwKCAiAg9rxBRADEiwAxKDTurJN4InwMbcYGpoWQRHHYUpsTpq4MBL9LnozjqVXyYSdmTB4ki58UxoCKN4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

– Eczacı Mustafa Şeref Yavuz ile görüşme – 2.2.2020 – 17.00

– Maske kullanımıyla ilgili uzmanların açıklamaları

https://www.yenisafak.com/hayat/koronavirus-bilim-kurulu-uyesi-kara-maske-takmamizi-gerektirecek-durum-yok-3524042

https://www.ntv.com.tr/saglik/maske-corona-virusten-korur-mu-turkiyede-maske-takmak-gerekli-mi,T2gal7iYD0KzUjjWmkFLKg

https://evrimagaci.org/viruslerden-korunmak-icin-maske-kullanmak-ise-yarar-mi-8242?utm_source=evrimagaci&utm_medium=social&utm_campaign=as-twitter

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.