Cumhurbaşkanlığına Audi makam araçları siparişi verildiği iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOGG yerine Audi siparişi verdiğini ve araçların Mart ayında geleceğini iddia ederek bir video paylaştı. 700 binden fazla kez izlenen ve 10 binden fazla beğeni alan videoda, Audi markalı çok sayıda çakarlı araç görünüyor ancak iddia doğru değil.

Görüntüden bir ekran görseli alarak tersine görsel arama yaptığımızda videonun Ağustos 2019 tarihinde araçlara çakar lamba sistemleri montajı yapan bir elektronik firmasının paylaştığını tespit ettik. İletişime geçtiğimiz firma yetkilileri, araçların TBBM’ye ait olduğunu ve 2019 yılında siren montajlarını tamamladıklarını belirtti. (OGS firmasıyla görüşme: 24.11.2022).

Firma tarafından 2019 yılında paylaşılan video.

Firmanın verdiği bilgiden yola çıkarak internette “TBMM araç ihalesi 2019” anahtar kelimeleriyle arama yaptığımızda bazı haber sitelerinde 66 adet Audi marka araç kiralandığı yönünde haberlere ulaşılıyor. TBMM’nin de çıkan haberlerle ilgili Mart 2019’da açıklama yaptığı, açıklamada satın alma değil kiralama yoluyla araç temin edildiği bilgisinin verildiği görülüyor.

Yine internette, Cumhurbaşkanlığının makam aracı ihalesi olup olmadığı yönünde araştırma yaptığımızda 2022 ya da 2023 yılı için herhangi bir ihale bilgisi ya da haberine rastlanmıyor.

İnceleme Sonucu

  • Cumhurbaşkanlığının Audi marka koruma ya da makam aracı satın aldığı ya da alacağına dair bir 2022 Kasım ayı itibariyle bir bilgi yok.
  • İddiadaki Audi marka araçların görüntüsü 2019 yılında çekilmiş.
  • Audi araçlar TBMM idarecileri için kiralama usulüyle temin edilen araçlar ve görüntü, araçlara siren takan firma tarafından paylaşılmış.
İlgili İçerik  Koronavirüs'ün Laboratuvarda Üretildiği ve Patentinin Alındığı İddiası