Konya Valisi Toprak’ın Çocuklarının İsminin Fethullah ve Gülen Olduğu İddiasıKonya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın çocuklarının isimlerinin “Fethullah” ve “Gülen” olduğu iddiası asılsız. Twitter’da bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşımda bu iddia gündeme getirildi ancak Toprak’ın iki kızı var. Toprak’ın çocuklarının ismi ise Zeynep ve Zehra.

Konya’da düzenlenen öğretmenler günü programında öğretmen olduğunu düşündüğü bir gazeteciye oturuş şekli nedeniyle gösterdiği tepkiyle gündeme gelen Toprak’ın çocuklarıyla ilgili internette yapılabilecek basit bir aramayla doğru bilgiye ulaşılabiliyor. Konya’dan önce Hakkari valisi olan Toprak’ın katıldığı bir etkinlikle ilgili Hakkari Valiliği’nin internet sitesinde yer alan haberde Toprak’ın iki kızının isimlerinin Zeynep ve Zehra olduğu belirtiliyor.

Paylaşımı yapan @mavicehre adlı hesabın sahibine bazı kullanıcılar tepki göstererek, bu isimlerin eski Tokat Valisi Cevdet Can’ın çocuklarıyla ilgili gündeme geldiğini belirtti. 2017 yılında yapılan haberlerde Cevdet Can’ın çocuklarının isminin Fethullah ve Gülen olduğuyla ilgili bilgiye rastlanıyor. Eski Konya Milletvekili Abdullah Çetinkaya’nın bilginin kaynağı olduğu görülüyor. Cevdet Can çocuklarının isimlerinin gündeme gelmesinin ardından “dini isimler olduğu için koyduk” açıklamasını yapmıştı.

 

Asılsız bilgiyi ilk ortaya çıkaran Malumatfurus‘a teşekkür ederiz.

 

Kaynaklar

– Hakkari Valiliği internet sitesinde yer alan haber

hEttp://hakkari.gov.tr/hakkride-2-kar-festivali

– Eski Tokat Valisi Cevdet Can ile ilgili haber

https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/buyuk-oglunun-adi-fetullah-kucugunun-adi-ise-gulen-1819822/

– Malumatfurus’un asılsız iddiayla ilgili haberi

https://www.malumatfurus.org/konya-valisi-cuneyit-orhan-toprakin-cocuklarinin-adlarinin-fetullah-ve-gulen-oldugu-iddiasi/

İlgili İçerik  Reklam Panolarındaki Ayet Tartışması

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.